Wizardry VII: Crusaders of the Dark Savant

Verdikt
80

Gigantická, propracovaná, rozsáhlá a strhující RPG pecka. Taková je Wizardry 7, na kterou řada hráčů dodnes vzpomíná jako na na nejlepší hru svého žánru.

Online

Prohlížeč (online hry)Prohlížeč (online hry)

ZdarmaDOS Games Online

Počítač

WindowsWindows

Good Old Games

Další informace

Výrobce: Sir-tech
Vydání: 6. června 1992
Štítky: sci-fi, dungeon, zdarma, fantasy, first person, retro, staré pecky, online hry, online, rpg

Všimli jste si, že v poslední době došlo k jisté renesanci žánru dungeonů? Nastartoval to Legend of Grimrock a během několika dalších let se přidalo bohulibé množství dalších zástupců. Má to své důvody - pamětníci a veteráni si chtěli zavzpomínat na zlatý věk dungeonů, ve kterém spatřily světlo světa ty největší pecky. Mezi ně se bez jakékoliv debaty řadí i mistrovské dílo Wizardry 7.

Hra není revoluční či novátorská co do hratelnosti. V této oblasti se naopak držela zavedených principů, což je ovšem mantra, která se dá vztáhnout na dungeony všeobecně. Mají svá pravidla, mají své tradice, své zvyklosti, a hráčům to tak vyhovuje. Ne, sílu titulu je třeba hledat jinde. V obrovské rozsáhlosti, výpravnosti, epičnosti a nervydrásajících soubojích.

Pokud se do světa Wizardry 7 vypravíte, vězte, že na konec se podíváte za dlouhé desítky a desítky hodin. A to kdoví jestli, protože hra rozhodně nevodí za ručičku, nechá vás tápat a zoufat si, a nakonec vás možná zlomí brutálně obtížnými bitkami s nepřáteli. Ale možná ne. Možná vytrváte a bude to jeden z nejlepších herních zážitků vůbec. Matadoři, kteří už si hrou někdy v minulosti prošli, jistě souhlasně přikyvují.

Na druhou stranu je ovšem potřeba podotknout, že pokud s žánrem dungeonů nemáte žádnou zkušenost a chcete se třeba jenom podívat, co na tom ostatní vidí, z Wizardry 7 se vám velice pravděpodobně hlava nezatočí. Jedná se přeci jen o pětadvacetiletou hru, která je z pohledu dnešního hráče zásadně nepřístupná a dostat se do ní by vyžadovalo značné sebezapření. Nakonec by to rozhodně stálo za to, takže pokud jste hrdými majiteli pevných nervů, zkuste to i v případě, že dungeony neznáte.

Hra je k dispozici v původní verzi zdarma v prohlížečovém emulátoru. Na GOGu si za pár šupů lze pořídit lehce přeleštěnou hru, která bude fungovat i bez připojení k internetu.