Slovní Fotbal 2015

Verdikt
60

Všeobecně oblíbená společenská hra, která prozkouší vaše jazykové znalosti. V mobilní inkarnaci oproti webové verzi ještě nabrala na funkcích a zábavnosti, dolů ji nicméně sráží tristní vizuál a stejně jako její předlohu nejasná kritéria pro uznávání některých slov.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

Další informace

Výrobce: WKPCE
Štítky: zdarma, vědomostní, mobilní hry, česká hra, slovní, společenská, logické
Žádný z tuzemských hitů neušel pozornosti vývojářů pro mobilní platformy. Výjimku netvoří ani kratochvíle jménem slovní fotbal. Její nejpopulárnější kapesní verze přináší identická pravidla jako varianta pro web, exceluje v téže kategorie, ale zároveň selhává na stejné frontě jako předchůdce z Duelovek.

Slovní fotbal je jednou z nejpopulárnějších flashových her na českém internetu. Do nelítostných slovních soubojů se denně pouštějí tisíce hráčů, kteří poměřují své svou slovní zásobu v duelech s jednoduchými pravidly - z jedenácti písmen musíte před uplynutím časového limitu sestavit co nejvíce podstatných jmen. V průběhu šesti kol se pak poměřujete své výsledky s náhodně vybraným soupeřem, či s kamarádem, kterého můžete vyzvat.

Oba hráči hrají současně. Každý z hráčů má 90 vteřin na vytvoření co největšího počtu podstatných jmen (v 1.pádu jednotného i množného čísla) z 11 písmen v zásobníku (písmena může v dalších slovech použít opakovaně). České CH je podobně jako ve hře Scrabble vyhodnocováno jako 2 písmena. Podstatná jména, která nejsou ve slovníku, zešednou a posunou se v seznamu zadaných slov dolů (tím jsou vyřazena). Po dokončení kola dojde k porovnání seznamů slov obou hráčů a ze seznamu jsou vyřazena i slova, která vytvořili shodně oba hráči. To znamená, že v seznamu nakonec zůstanou pouze platná slova ze slovníku vytvořená pouze jedním hráčem. Tato slova se poté vykreslí do trajektorie o 20 pozicích (písmenech) na fotbalové hřiště. Dosažení 21. pozice znamená gól.

Pokud přesáhnou oba hráči v jednom kole brankovou čáru současně, tak o brance rozhodne větší počet pozic za brankovou čarou. Dalším důležitým momentem vyhodnocení herního kola je udělení žlutých a červených karet. Žlutou kartu dostane hráč, jehož nejdelší platné slovo je kratší než soupeřovo. Červenou kartu dostane hráč v případě, že soupeř využije všechna písmena ze svého zásobníku. Červená karta znamená v dalším kole o jedno písmeno v zásobníku méně. Symbolika je zřejmá: písmena v zásobníku symbolizují hráče a složená podstatná jména přihrávky. Některé přihrávky jsou chybné, některé zablokuje soupeř a ty úspěšné znamenají posun k soupeřově brance a nakonec i gól.


Mobilní verze

Toť k obecným pravidlům. Slovní Fotbal 2015 však disponuje také několika chytrými specifiky, které dělají hru příjemnějším zážitkem než na webu. Lze si nastavit časovač a nechybí ani možnost dát počítačovému soupeři do vínku obtížnost dle libosti. Naše hraní prokázalo, že jednotlivé stupně jsou dobře rozvrstvené, takže střední obtížnost poskytuje opravdu adekvátní výzvu. 

Největším překvapením hry je bezchybný online multiplayer. Hráči umožňuje široké možnosti nastavení, svižné vyhledávání protivníků, přehled získatelných trofejí nebo funkční chat. Nemluvě o tom, že zápas s živým oponentem dostává zcela nový náboj. Hned je o motivaci vymýšlet zapeklité výrazy postaráno.

Slovní Fotbal 2015 skutečně po funkční stránce vyvolává údiv. Bohužel však spadá do kategorie vzácných případů, kdy obsah poráží na hlavu formu. Hra je totiž jednoduše ošklivá. Využívá laciné motivy v nízkém rozlišení, chlubí se neuvěřitelně zastaralým rozhraním a obecně nad designem nikdo asi moc nepřemýšlel, protože vyobrazený text hry často splývá s rádoby fotbalovým pozadím, což ho činí nečitelným. A když už došlo na kritiku, moc jasně potom nepůsobí ani instrukce ohledně uznávání slov. Čili před sebou máme velmi slibný projekt, vývojáři nicméně ještě rozhodně mají na čem pracovat.