Skull and Bones

Verdikt

Chcete se spojit s ostatními kapitány, nebo jim vrazit dýku do zad a poslat je ke dnu i s jejich kocábkami? Jak je ctěná libost. Námořní akce Skull and Bones to nechá na vás. Hra vyjde ke konci roku 2019.

Počítač

WindowsWindows

Konzole

PlayStation 4PlayStation 4

Xbox OneXbox One

Nedostupné

Další informace

Výrobce: Ubisoft
Štítky: multiplayer, piráti, námořní, e3 2018, lode, akční

Sea of Thieves se dívá na pirátské řemeslo z vyloženě komiksového pohledu – vystřelujete se z děla, všechno je takové kreslené, místní kostlivci vám strach nenaženou. Skull and Bones od Ubisoftu sice na pohled vypadá výrazně realističtěji, ale historickou věrnost tady taky nečekejte. Válečné lodě se chovají spíš jako krasobruslaři než nemotorné dřevěné tanky, a nové záběry z hraní vám ukážou, že potopit soupeře zabere spíš vteřiny než minuty.

Na dřevě tříštícím se pod brutální salvou z palubních kanónů je něco skoro viscerálního – jako by v praskání trámů byly slyšet lámané kosti, prýštící krev a poslední smrtelný výkřik. Proti všem podobným soucitným myšlenkám byste se ale měli hodně rychle obrnit, protože ve Skull and Bones bude boj na denním pořádku – jednak proti ostatním hráčům, jednak proti umělé inteligenci.

Video předvedlo, jak bude přibližně vypadat vaše běžné pirátské odpoledne. Všechno začne v tajném ostrovním úkrytu, kde se můžete klidně procházet, dokud se nerozhodnete vstoupit na palubu. A pak začíná jízda. Vaším cílem je portugalská obchodní loď naložená kořistí, kterou chrání jediná malá bárka. To, co se zdá být jednoduchým úkolem, se ale brzo šeredně zvrtne.

Nejdřív musíte projet kolem obrněné, po zuby ozbrojené pevnosti, a tak vám nezbude než nahodit lusitánské plachty a předstírat, že jste João z Lisabonu. Jakmile se však dostanete z dostřelu, opět nastane čas plout pod krvavě rudou bavlnou. Na bárku vám bude stačit jediná salva. Její větší chráněnka je tužší oříšek, ale pár pozdravů ze všech možných kanónů ji přivede k rozumu. Stačí se jen vyhnout jejím mortarům, nalodit se na palubu a shrábnout to, co vám právem nepatří.

Jenže ouha – vybrali jste si nesprávný národ, s kterým se pustit do křížku. Tohle jsou portugalské vody, jak vám pluje názorně vysvětlit masivní behemot Tritão. Sami si s ním v žádném případě neporadíte, ale k vašemu štěstí tady do hry vstupuje multiplayerový element.

Když na moři uvidíte jiné hráče, můžete je pozvat do ad hoc bojové skupiny. Její účel? Přežití a získání lootu. Ve videu se tři další piráti rozhodnou, že vám zachrání kůži, a po dlouhém, nemilosrdném souboji pošlou portugalského obra ke dnu. Pak si všichni pogratulují, rozdělí si zlaťáky rovným dílem a rozloučí se s tím, že určitě musí přijít na večeři, protože paní Blackbeardová dělá vynikající karbanátky.

Až na to, že ne. Piráti jsou piráti, a tak jen co je nepřítel pod hladinou a kořist na ní, strhne se mela. Bývalí spojenci se po sobě vrhnou jako hladoví psi. Připomíná to Dark Zone z The Division – krátká přátelství jsou přerušena náhlou zradou za účelem osobního prospěchu.

Samozřejmě je otázka, nakolik budou s touhle myšlenkou spolupracovat samotní hráči. Nedostane se hra náhodou do situace, kdy radši nikoho do družiny zvát nebudete a radši okamžitě spustíte palbu na každého hráče, který se vám objeví na mušce, když je zrada stejně nevyhnutelná? A pokud za ni budou existovat nějaké postihy, nestane se Indický oceán nudnou zónou plnou mořeplavců, co spolu trapně mírumilovně spolupracují?

To se uvidí. Dynamické, svobodné záběry každopádně potvrzují arkádovou hratelnost známou z Assassin’s Creed IV: Black Flag a vypadají i o něco přitažlivěji než loni předvedený obyčejný team deathmatch.

Z prvních novinářských ohlasů bychom ještě vypíchli možnost zvolit si vlastní typ lodi s určitými statistikami, a dokonce i s ultimátní schopností, která dovede radikálně ovlivnit průběh bitvy. Nejpřitažlivěji zní asi taranovací plavidlo, jehož ulti ho rozežene bleskovou rychlostí proti kýlu nebohé kořisti. Trup se půlí, námořníci tonou.

Skull and Bones sice vypadá čím dál tím líp, ovšem nepřipluje zrovna brzo. Zůstáváme u vágního konce roku 2019, kdy se piráti vyloupnou na PC, PlayStation 4 a Xbox One.