Sid Meier's SimGolf

Verdikt
84

Sid Meier znovu boduje, tentokrát však s netradičním pojetím golfu. Pokud vás baví golf, či jen stavění v uvolněné a bezstarostné atmosféře, SimGolf dokáže nabídnout to pravé. Jedná se o starou hru, nečekejte grafické orgie, ale její odlehčená nálada má stejnou formu jako kdysi dávno.

Další informace

Výrobce: Firaxis Games
Vydání: 12. července 2002
Štítky: budovatelská, sport, pro hráče do 18 let, simulace, sportovní, strategie

Jméno Sid Meier se stalo za ta léta, kdy počítačové hry vládnou světu zábavy, velice známým pojmem. Určitě si vzpomenete na názvy her jako Civilizace nebo Alpha Centauri, které patří k tomu nejlepšímu, co kdy na poli budovatelských strategií z rukou Sida Meiera vzniklo. Nejinak tomu je i u zbrusu nové hry jménem SimGolf, která sice neoslní originálním zpracováním, ale svým nápadem a pojetím je to opět něco nového. SimGolf by se dal charakterizovat jako mix klasického Rollercoaster Tycoonu, arkádové simulace golfu a několika prvků hry The Sims.

Budování golfového hřiště na sto způsobů

Na začátku hry dostanete do vínku 100 tisíc, které použijete na nákup pozemku dle vlastního výběru (liší se dle umístění, např. Florida, Skotsko, Havajské ostrovy atd.). Nutno dodat, že nejdříve bude váš výběr hodně omezený, protože mnoho parcel svou cenou přesahuje vaše finanční možnosti. To vás ale nemusí nikterak trápit - až si vyděláte dostatek peněz, budete si kupovat stále lepší a dražší pozemky. Poté začnete stavět první golfové jamky, které pochopitelně přilákají první návštěvníky a ti vám na oplátku budou přispívat do vaší pokladny.

Zajímavé je to, že celá stavba jamek od základu závisí na vašich nápadech a fantazii se meze samozřejmě nekladou. Pokud ovšem chcete dbát na nějaké regule, je dobré řídit se instrukcemi v podobě různých úkolů. Ty se mohou skládat například z toho, že je potřeba postavit jamku s levotočivým nebo pravotočivým spádem, či stvořit alespoň jeden pětipar. Toto jsou ovšem jen velmi obecná doporučení, i přes ně se dá všechno udělat minimálně na 100 různých způsobů, a tak je každé vaše postavené golfiště vlastně unikát.

Krom samotných jamek je dobré vybavit hřiště i různými prodejnami s občerstvením nebo značkovým golfovým vybavením. Vaši návštěvníci to jistě rádi uvítají a navíc utratí ve váš prospěch další penízky. S vašim rostoucím jměním a počtem jamek se budou uvolňovat další možná vylepšení pro váš klub, která si budete moci dokoupit. Řeč je například o různých cvičištích, půjčovnách minivozítek, posilovnách, tenisových kurtech, apartmánech či bazénech.

Simulační část

Kdyby byl SimGolf klasickým tycoonem, tak by byl výčet hlavních rysů hry asi u konce, ale skutečnost je naštěstí úplně jiná. V momentě, kdy si postavíte základy svého hříště, opravdová hra teprve začíná. Dostáváme se totiž k simulační části. Jak už asi správně tušíte, v SimGolfu máte jedinečnou příležitost na vlastní kůži okusit to, co jste sami zbudovali. Váš klub je tedy reprezentován postavou, kterou si upravíte k obrazu svému (podobně jako ve hře The Sims). Pojmenujete ji, navrhnete oblečení, vyberete obličej, nadefinujete nějaké ty vlastnosti atd. Poté je váš osobní golfista připraven vyrazit mezi ostatní na hřiště a začít hrát.

Jako nejlepší metoda tréninku je bezesporu vhodné vyzvat někoho z přítomných členů k vzájemnému přátelskému utkání. Vyzkoušíte si tak různé údery a přijdete na všechny možné i nemožné záludnosti v podobě větru či terénních nerovností. V této chvíli se také jasně ukáže, jestli jsou vámi navržené jamky lehké či naopak těžké. Pokud jste totiž byli při stavbě velmi nepřejícní a rozmístili cestou k cílovému greenu hodně pastí (písek, stromy, kamení, vodní plochy atd.), tak se hráčům (vás nevyjímaje) nebude dařit a jejich nálada bude klesat, což je pochopitelně špatně (naštvaný člověk vám nebude chtít s úsměvem zaplatit členské poplatky, to dá rozum). Naopak pokud jste ony překážky vypustili úplně, jsou jamky zase moc lehké a každému se moc daří, a to také není dobře (to se zvlášť projeví u pozdějších turnajů, kde jde o velké peníze). Ideální řešení tedy je mít obtížnost jamek dobře vybalancovanou a na tu správnou míru právě nepřijdete jinak, než že to pocítíte na vlastní kůži. Naštěstí vám nic nebráni v tom, kdykoli vaše jamky upravit, a tak co jste zanedbali předtím, lze snadno později napravit.

Peníze získáváte z poplatků vašich členů, ale to rozhodně není nejrychlejší způsob, jak se obohatit. Daleko lákavější je možnost vyhrát větší sumy peněz v sázkách a turnajích. Sázení je ve své podstatě o něco jednodušší. Funguje to tak, že vás nějaký golfista vyzve na zápas a nabídne vám sázky v podobě určitého obnosu na každou jamku a na celý zápas. Pak jdete od jedné jamky ke druhé a podle toho, jak se vám vede, protivník platí nebo vy jemu.

Turnaje jako takové jsou ale ještě lákavější, hlavní ceny se mohou pohybovat od desetitisíců až po statisíce dolarů. Pro pořádání turnaje ve vašem klubu ovšem musíte splnit některé z podmínek federace a také přistoupit i na některé úpravy jamek. Když je vše připraveno, turnaj začne. Závodí v něm hodně soutěžících a jejich výkony se zapisují do tabulky. Pokud hrajete dobře a umístíte se po skončení turnaje na vrchních bodovaných pozicích, dostanete příslušnou finanční odměnu, kterou můžete libovolně utratit.

Expanze do světa

Ovšem ani když se z vás stane golfový přeborník, nemusíte mít strach, že byste se začali se SimGolfem nudit. Pokud dosáhnete určitého stupně popularity, je vám nabídnuta možnost odkoupit si další pozemky, které sousedí s tím vaším a rozšířit tak své hřiště. Na základním pozemku, na kterém začínáte hru, se většinou vejde tak šest průměrných jamek a to je dost málo, když uvážíte, že skutečné golfové hřiště disponuje osmnácti jamkami. Rozšířit svůj pozemek jde samozřejmě několikrát, ale vždy musíte čekat, až vám počítač odkup nabídne.

Je asi zřejmé, že i přes všechny turnaje vás jednoho dne vaše golfiště omrzí, a proto je tu další možnost, jak ve hře pokračovat. Stačí se pouze přepnout do mapy světa a za své těžce vydělané penízky si koupíte novou lokalitu, kde začnete budovat nový klub. Váš credit a klubový hráč se samozřejmě přesunou do nového působiště také, což velmi usnadní další rozjezd v dané zemi, protože nebudete muset čekat, než si vyděláte provozem klubu na jeho další rozvoj. Jednotlivé pozemky se od sebe také hodně odlišují. Například ve Skotsku se nalézají zříceniny hradů, v Las Vegas je zase všude písek, na Havaji spousta květin atd.

Ovládání po vzoru The Sims

Celkový interface je velmi nápadně podobný The Sims. V levé dolní části obrazovky se nachází ovládací panel s různými nabídkami. Najdete zde jednak stavební prvky a objekty, které si můžete koupit, nebo řadu různých statistik, přehledů atd. Ani ovládání vám určitě nebude činit žádné potíže, je jednoduché a intuitivní, zkrátka není co řešit.