Overlord

Verdikt
81

Svěží závan originality a hra, ze které doslova čiší, s jakou láskou byla vypiplána. Neotřelý koncept a příjemná zábava.

Další informace

Výrobce: Triumph Studios
Vydání: 29. června 2007
Štítky: fantasy, parodie, humor, akční, rpg

Trhá vílám křidýlka, drtí ocelovou botou hobití lebky a kolem krku má náhrdelník ze zubů hrdinů dobra. Ano, je to on, monsieur Overlord ve fantasy rubačce, kde se se skřetími pomocníky postavíte na druhou stranu barikády

Triumph Studios nic nekopírují a jdou svou cestou. Overlord nemá s Dungeon Keepery společného zhola nic, tedy samozřejmě pokud pomineme přesvědčení hlavního hrdiny. Overlord je v jádru klasická konzolová mlátička (i pro PC), ve které pokosíte co minutu minimálně deset protivníků a nad ničím jiným toliko přemýšlet muset nebudete. Přesto je to hra v mnohém výjimečná a originální, dokonale mi připomíná hratelnost bláznivých akcí jako Stubbs the Zombie, Armed & Dangerous nebo Giants: Citizen Kabuto. V případě, že některou z jmenovaných znáte a líbila se vám, s klidným srdcem můžete další spisky přeskočit a nehledě na výsledné hodnocení běžet přímo do obchodu, protože z Overlorda asi budete nadšeni úplně stejně.

Fantasy trochu jinak

Zápletka je taková, že jste novým pánem všeho zla a temnot. Tečka. Zde si milovníci epických a patřičně propracovaných příběhů na své nepřijdou a dějová linka byla umístěna především jako základní ukazatel, kam se vypravit a co tam dělat. Vše začíná stylovým zaskřípěním otevírajícího se sarkofágu. Zatímco si vaše nemrtvé planoucí oči opět pomalu přivykají na světlo pochodní a komické grimasy skřetích pohůnků, je vám v úvodním tutoriálu nastíněna situace a základní aspekty ovládání. Váš předchůdce se se svými vladařskými povinnostmi právě ideálně nepopral a padl mečem jednoho z těch protivných rádoby-rytířů ve třpytivé zbroji. Kdysi majestátní pevnost byla vyplundrována, v pokladnici sedá maximálně prach a většina sekcí byla zavalena rozbořeninami. Budiž, nic co by nešlo napravit, že...

Absurdita okolního světa snese srovnání s genialitou Pratchettovy Zeměplochy. Autoři si například nenechali ujít příležitost ukázat klasické fantasy hrdiny v trochu jiném světle. Potkáte se s hobitím králem, který věnoval radostem života tolik prostoru, že se proměnil v gigantickou kouli sádla. Jakmile na vás vybalí svůj speciální útok valením se, pravděpodobně poprskáte smíchy klávesnici. Za zmínku stojí i vladař trpaslíků trpící nezvladatelnou hrabivostí, díky kterým sdírá kůži z elfích otroků v dolech, nebo perverzní paladin obcující se succubí královnou.

Plavba naslepo

Prostředí je docela členité a úkoly místy bují jak houby po dešti, v jednu chvíli máte často několik možností, kam se vydat. Ve světle tohoto faktu může docela frustrovat absence mapy světa nebo alespoň kompasu, což je pro jedince s mizivým orientačním smyslem od autorů pošimrání dýkou pod žebry. Zvláště u některých rozsáhlejších úkolů bezcílné bloudění začne unavovat.

Hlavním cílem vaší zlé kampaně je pozvednutí zdecimované pevnosti z trosek. Na potřebné prostředky narážíte průběžně po celém okolním kraji a velká část úkolů se týká právě jejich hledání. S každou nalezenou věcí (stavební jeřáb, tavící pec) se zpřístupní další sekce. A co takový palác temnot vlastně nabízí za komfort? Plně k dispozici je například aréna, kde si můžete jen tak z legrace vyzkoušet své bojové schopnosti na dosud objevených tvorech. O schodiště dál narazíte na královskou kovárnu, ve které si dle libosti necháte vytvořit novou zbroj, helmu nebo zbraň. To je ostatně jediný způsob, kterak přijít k lepšímu vybavení, neboť jen tak pohozené nikde nic nenaleznete.

Skřetí mladíci

Je nejvyšší čas představit si miniony, vaše malé skřetí pomocníky. Po celém kraji jsou rozesety energetické kanály, ze kterých můžete tyhle potvory vyvolávat nebo je posílat zpět, samozřejmě pokud na to máte dostatek životní energie získávané zabíjením ostatních tvorů.

Osobní armádu lze složit ze čtyř různých druhů minionů. Základním typem jsou ti s hnědou kůží. Nic zvláštního, jako hlavní úderná složka přijdou vhod od začátku do konce. Mezi jejich speciální schopnost patří vyvolání výbuchů smíchu osob před monitorem. Dokáží vzít každou alespoň trochu užitečnou věc a vyzbrojit se jí. A věřte, že se ta trdla nezastaví před ničím, ať už je to vydlabaná dýně místo helmy nebo amputovaná ruka zombie jakožto příruční palcát.

Ohnivý minioni (červení) jsou imunní vůči ohni a jedinou vaší střeleckou jednotkou. Jedovatí (zelení) jsou záškodníci a díky svojí hbitosti se nejvíce hodí pro likvidaci větších monster a bossů. Jednoduše obra pokryjí jako listí a uhlodají k smrti. No a konečně posledním typem jsou minioni vodní (modří), kteří se jako jediní nebojí vody, dokáží zraňovat magická stvoření a oživovat padlé spolubojovníky.

Pathfinding skřetů je kupodivu docela propracovaný a cestu si dokáží sami najít i poměrně členitým terénem. Poněkud méně přesné ovládání tak vůbec nevadí a de facto se snad ani nesetkáte se situací, kdy by bylo potřeba určit cíl přesněji než pokynutím jeho směrem. Z obecného pohledu je však úroveň AI spíše podprůměrná až chybějící. Příšery zkrátka žádní koumesové nejsou. To nejlepší, co z nich vyrazíte, je, že se v hejnu rozeběhnou proti vám, v případě bossů bylo možná naprogramováno nějaké jednoduché naskriptované chování. Naštěstí je Overlord hrou, kde to až tak nevadí. Sečteno a podtrženo - zábavná, vtipná, originální, taková je to hra.