Out There

Verdikt
85

Out There je jednoduchá, ale přitom obsáhlá vesmírná strategie, ke které se budete velice rádi vracet a to i přestože si budete velice dobře vědomi toho, že váš úspěch ve hře závisí dost často na štěstí. 

Další informace

Výrobce: Mi-Clos Studio
Vydání: 18. března 2014
Štítky: explorativní, mobilní hry, sci-fi, roguelike, adventura, strategie
Vesmír je pro člověka velice nehostinné místo. Za hranicemi oběžné dráhy Země čeká na odvážné astronauty spousta nepříjemných nebo dokonce život ohrožujících komplikací. Může dojít kyslík, může dojít palivo, může se porouchat vesmírná loď nebo můžete potkat nepřátelský druh jako nešťastníci z filmu Vetřelec. A právě tím, jak přežít podobné nástrahy se zabývá mobilní strategie Out There.

Děj hry se věnuje osamoceném astronautovi, který se při snaze o nalezení nových zásob nerostných surovin dostává nepřízní osudu pryč z naší sluneční soustavy. Jeho hlavní motivací je snaha přežít a vrátit se i s (nějakou) lodí v jednom kuse zpět na Zemi. V cestě mu však stojí vesmír a především vrtošivé štěstí, bez jehož náklonnosti je prostě namydlený.

Co je potřeba k přežití ve vesmíru?

Out There je v první řadě hra o surovinách. Ke svému pobytu ve vesmíru potřebujete kyslík, palivo (vodík nebo helium) a železo na opravu vesmírné lodě. Pokud vám některá ze základních surovin dojde nebo ji zapomenete včas doplnit, vaše cesta vesmírem končí. Tečka.

Jednotlivé suroviny se těží na místech k tomu určených. Kyslík přirozeně seženete na planetách s atmosférou, železo a další kovy se dají vytěžit na planetách bohatých na suroviny tohoto typu a palivo potřebné k pohonu vaší lodě vycucnete sondou z vesmírných těles obalených plynem. To je základ. K němu se později nabaluje i těžba dalších prvků potřebných k výrobě technologií, jež se postupně učíte – ať už náhodně z opuštěných vesmírných stanicí, nebo při kontaktu s dalšími formami života.

Škola pokročilých vesmírných technologií

Technologie jsou přitom jedním z hlavních prostředků úspěchu. Každé vylepšení lodi je znát a usnadňuje vaše putování – nástavec na vrták zvýší výnosnost kovů při těžbě, štíty sníží spotřebu železa při opravách lodi a další technologie vám třeba rovnou dovolí cestovat na delší vzdálenosti.

Neplatí ale, že si časem pořídíte všechna vylepšení, která vám přijdou pod ruku. Ona totiž zabírají i nějaké místo ve vaší vesmírné lodi, která bohužel není nafukovací, což znamená, že se často budete potýkat se závažnými rozhodnutími typu: „Vybavím loď štíty, nebo raději vezmu ještě nějaké palivo?“ atd.

Štěstí – základ úspěchu

Právě u pořizování vylepšení a odhadování, jak naložit s nákladem, se láme chleba. Nejen že každé vaše rozhodnutí může být fatální, ale zároveň platí, že pokud cestou neseženete větší vesmírnou loď, pravděpodobně budete mít pramalou šanci hru dokončit. Potřebné technologie nebudete mít kam dát a pokud se vám to podaří, zase vám nezbude místo na ostatní suroviny, což se vám během několika tahů vymstí.

Ve výsledku je Out There velice těžká hra a vedle vašich schopností a správných rozhodnutí v ní potřebujete i pořádný kus štěstí. Dokonce i v případě, že máte obrovskou vesmírnou loď vybavenou všemi dostupnými technologiemi, nemůžete si být jistí, že hru dotáhnete až do konce. Vesmír je zrádný.

Neblahé Game Over (zde reprezentované nápisem „This is end of your journey“) může přijít znenadání, klidně během několika tahů. To si třeba takhle letíte, trefí se do vás roj meteoritů, tím přijdete o nějaké to železo, jež je třeba vyčlenit na opravu lodi, při těžbě na vhodné planetě narazíte snad na všechny kovy vyjma železa a nakonec se vám rozbije vrták a vy nemáte suroviny na jeho opravu.

Není cesty zpět

Ve hře přitom neexistuje možnost nahrát poslední uloženou pozici nebo snad tlačítko pro vrácení posledního tahu. Hrozba permanentní smrti je společně s občasnými melancholickými vzkazy, které zde jsou namísto poetického příběhu, tím správným kořením, jež z Out There dělá nesmírně zábavnou a náročnou hru.

Jednotlivé události totiž hra vaše momentální cestě vytváří náhodně z celkového objemu možných a vy často musíte volit jednu z možností, jak situaci vyřešit. Často platí klasické, že risk je zisk, ale zase na to můžete dojet. Tedy dolétat.

Pokud vás lákají tajemství vzdálených planet a máte chuť na objevování vesmíru případně zažívání strastí jednoho mezihvězdného cestovatele, Out There je hrou pro vás. A pokud vás neláká mobilní hraní, vězte, že tvůrci už vydali i verzi pro PC a Mac.