Modern Combat 5: Blackout

Verdikt
79

Modern Combat 5: Blackout stírá hranice mezi kapesním hraním a projekty pro velké platformy, což s sebou nese nejen klady, ale také pár záporů. Rozmáchle pojaté vypravování, prvotřídní grafika, špičková hratelnost a multiplayer se zde střetává s přísně lineárním postupem a systémem mikrotransakcí. Pro milovníky válečných akcí povinnost, ostatní se musí rozhodnout, jestli vezmou na milost to, co už nám léta servíruje série Call of Duty i specifika mobilního průmyslu.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Windows PhoneWindows Phone

Windows Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: Gameloft
Vydání: 24. července 2014
Štítky: fps, multiplayer, střílečka, platby uvnitř hry, válečná, zdarma, akční

Miliardová válečná střelnice známá z PC a konzolí není ve verdiktu zmíněna náhodou. Poslední díl Modern Combat disponuje více než relevantním napojením na svou populární předlohu. I tentokrát tedy bude vaším cílem prostřílet se na konec klišovitého příběhu o záchraně světa. Zápletka se ničím nevyjímá ze zaběhnutých pravidel žánru, alespoň vás však protáhne skrz rozmanitá prostředí. Právě častá změna zasazení dá nejvíc vyniknout grafice, která je na poměry mobilních zařízení skutečně dech beroucí. Oplývá smyslem pro detail, animacemi, které jako by vypadly z válečných filmů a nechybí ani oku lahodící vizuální efekty.


Singleplayerovou kampaní lze prolétnout za bratru dvě hodiny, což je poměrně dost málo, ale přeci jen dostatečný čas na to, aby se vám hra stačila okoukat. Vzhledem k tomu, že budete procházet relativně úzkými koridory a střílet, museli se autoři v tomto směru vytasit s nějakým oživením. Pro rozptýlení se tak posadíte za hledí odstřelovací pušky, kulomet, povezete se ve člunu a v neposlední řadě dostanete možnost přizpůsobit si ke svému obrazu vojáka, s nímž později vyrazíte do akce. 


V prvních okamžicích budete fungovat jako všestranná jednotka, ale s přibývajícím časem a odemknutými položkami se budete moci výrazněji profilovat. Každá ze tříd průzkumník, odstřelovač a těžkooděnec má k dispozici odlišnou výbavu a zatímco průzkumník si vystačí s tichou puškou, těžkooděnec má v arzenálu místo i pro raketomety. Na vás zůstává zvolit si cestu, která vám nejvíc vyhovuje.

Vaše postava postupně stoupá po úrovních a  s tím na vaše konto plynou zkušenostní body. Ty lze potom utrácet v několika kategoriích a těmi si postavu vylepšovat. Opět, můžete zainvestovat do zdraví svého vojáka anebo zvýšit účinnost jeho zbraně namontováním nějakého upgradu.


Získané zkušenosti se chytře sdílejí napříč režimem pro jednoho hráče i online multiplayerem. Ten představuje naprosto soběstačnou část hráčova zážitku a Modern Combat v něm skutečně exceluje. Svými kvalitami nijak nezaostává za produkcí z počítačů nebo konzolí, vše, co znáte odjinud, najdete i zde. Čekají na vás vypjatá klání na multiplayerových mapách s klasickou sestavou herních režimů – Free For All, Team Deathmatch, Capture the Flag a další. Síťový kód také nemá chybu a hra je perfektně optimalizovaná. Někteří ocení možnost připojit si ke svému zařízení gamepad a hrát pěkně v pohodlí, čímž se z Blackout stává takřka plnohodnotná střílečka.

Modern Combat 5: Blackout stojí na hranici mezi malým a velkým světem hraní. Občas je to na obtíž, zmiňme krátkou dobu hraní, natvrdlý příběh a fakt, že si bez internetového připojení nezahrajete ani kampaň pro jednoho hráče.Což je obrovská škoda a nelogický krok ze strany Gameloftu. K tomu patří i přechod z verze, kdy jste si hru jednorázově koupili, na model free-to-play. Ano v základu nic platit nemusíte, ale hra nyní nabízí všemožné urychlovače postupu, časově omezené akce a omezení herní energie, takže nelze hrát dosyta, občas budete muset chvíli počkat.

Zmíněné nedostatky však jasně převáží komplexní hratelnost, dostatek obsahu v čele s multiplayerem a vysoké produkční hodnoty. Vydavateli Activision by asi implementace mikrotransakcí do Call of Duty nevyšla, nesmíme však zapomenout, že Gameloft je stále mobilním vývojářem, kde se hraje trochu jiná hra a podobné praktiky tu nejsou nekalým byznysem. Buďme rádi za to dobré.