Mafia III: Faster, Baby!

Verdikt
44

Mafia III: Faster, Baby! je příběhové DLC, které za svou cenu nabízí katastrofálně málo obsahu. Je akčnější a nehraje se špatně, ale vedle žalostné délky mu podráží nohy tuctová zápletka, otevřený svět beze smyslu a snůška nedodělků. V konečném součtu opět pouhý průměr, a to ještě s odřenýma ušima.

Další informace

Výrobce: Hangar 13
Vydání: 28. března 2017
Štítky: third person, stealth, střílečka, auta, dlc, otevřený svět, akční

Není potřeba sáhodlouze připomínat, že Mafia III nedopadla zrovna dvakrát slavně. Byla to průměrná městská akce, která sotva držela pohromadě, nudila opakováním obsahu. Tvůrci se, dle vlastních slov, snažili v příběhovém DLC Faster, Baby vyjít vstříc stížnostem a požadavkům fanoušků.  Jak moc se svým přídavkem opravdu trefili, kam bylo potřeba, je nicméně diskutabilní a do jisté míry subjektivní.

Výhrady k původní hře adresuje Faster, Baby pouze částečně. Nebude vás nutit do stereotypního zabírání města, koncepty misí se v podstatě neopakují, což je samozřejmě dobrá zpráva a velmi příjemná změna, ale také se daleko více soustředí na honičky a přestřelky v autech. Ovšem, jak se říká, proti gustu žádný dišputát, a pokud jste si při hraní Mafia III posteskli, že by vám vyhovovalo více vehikulárního masakru, budete mít z nového DLC pravděpodobně daleko větší radost.

Lincolne, neklej

Lincoln Clay. Dočkáme se konečně konfrontace s jeho vnitřními démony, které si přivezl z války? Co vás nemá. Bavil-li vás příběh původní hry svým obsahem, děj přídavku vás neurazí, ale nejspíš ani nenadchne. Jedná se o černobílý (ha ha) konflikt mezi dobrem a zlem. Antagonistou je šerif Beaumont, proti kterému sbírá důkazy hnutí za rovnoprávnost kvůli jeho rasově motivovaným zločinům. Slizkému hodnostáři se to samozřejmě nelíbí, následuje vražda nepohodlného aktivisty, doslechne se o tom Lincoln a honem přiběhne rozsévat zkázu, však to znáte.

Forma vyprávění je opět povedená. Dočkáte se několika záblesků retrospektivy, které bohatě a kvalitně využívala původní hra. Vyznění je však zásadně přímočaré, ale ono ani nic jiného nezbývá, protože DLC je tragicky krátké, k čemuž se ještě dostaneme. Nebyl tak prostor pouštět se do spletitého děje nebo nějak hlouběji prozkoumávat charaktery. Příběh tím trpí, protože stejně jako si během jednoho dvacetiminutového dílu televizního seriálu nestihnete vytvořit vztah k postavám, tak vás nestihne děj Faster, Baby vlastně ani pořádně zaujmout, a už sledujete jeho konec.

Jinak se vše drží již vyjetých kolejí. Nemilosrdný veterán trestá bezpráví, napravuje křivdy a stojí na straně utlačovaných. Se zpodobněním rasistického ovzduší, které jak tíživý opar halí rurální oblast Sinclair Parish, kde se celý přídavek odehrává, si tvůrci dali práci. Stejně jako v původní hře sice občas působí, že ho tlačí malinko ad absurdum, ale svou pointu sděluje poměrně jasně a uvěřitelně. Nebyl to zkrátka žádný med.

Pokud byste ovšem čekali třeba jiný náhled na přístup hlavního hrdiny, spletli byste se. Samozřejmě záleží na tom, jak moc velkou váhu podobným věcem přikládáte, ale je to problém. Totiž, proti troše dobře podaného přesahu nelze říci ani půl slova, ale když hrajete za mašinu na vraždění, v jejíž roli podřežete, postřílíte a přejedete tři sta lidí, jen abyste dokázali, že ten pán v klobouku je rasista, moralizování pak přeci jen ztrácí na údernosti.

Zvýšená koncentrace

Hraní Faster, Baby je nicméně lepší zábava, než jakou nabízela po většinu času původní hra. Může za to absence stereotypu, který Mafii III tolik sužoval. Náplň je daleko akčnější a více voní benzínem, ať už vybuchujícím či spalovaným v motorech, takže budete po většinu času střílet, jezdit nebo jezdit a střílet, ale pokaždé v trochu jiných kulisách a pokaždé s trochu jiným cílem.

Hru sice stále nejde považovat za lineární příběhovou akci, což si pořád myslíme, že by ji slušelo daleko víc, ale upuštění od otřesně nudného zabírání města ji vyloženě prospívá. Všude si však opět musíte ručně dojet. Tvůrci už úplně rezignovali na pokusy vdechnout svému otevřenému světu nějakou duši či ho představit jako živoucí místo. Nová venkovská lokace tak funguje už stoprocentně jen jako prázdná atrapa, která nevýrazně propluje za okny vašeho auta. Otevřený svět je zde naprosto samoúčelný, přítomný prostě proto, aby se o něm dalo napsat do promo materiálů, nic víc.

Pocit ze střelby je stále poměrně uspokojivý, stealth pořád funguje, a nepřátelé jsou obdobně tupí. Kolem a kolem nic nového pod sluncem. Novinek se však dočkalo řízení a akce za volantem. K dispozici budete mít zpomalení času, v němž se magicky zlepší i jízdní vlastnosti vozu, takže lze vybrat nemožnou zatáčku nebo hodit odvážnou myšku uprostřed provozu. Inu, proč ne, k akčnějšímu směru, kterým se DLC ubírá, podobná schopnost sedí. Stejně tak možnost upustit z okna za jízdy granát či nastražit na pronásledovatele miny.

A co dál?

Jediná další věc, kterou Faster, Baby obsahuje, je pěstování konopí. Mechanika je to poměrně zajímavá. Dostanete k dispozici několik odrůd, které různě rychle rostou, obsahují rozdílné množství THC, stojí jiné peníze a podobně. Odrůdy mezi sebou lze křížit, vylepšovat výbavu pěstírny, hnojit, sklízet, rozvážet, prodávat. Problém je, že růst trvá v reálném čase vcelku dlouho, a tak se z podobného prvku stává vlastně jenom ozvláštnění, příloha, kterou by bylo fajn přikusovat k vydatnému hlavnímu chodu. Když žádný hlavní chod nepřichází, ztrácí příloha význam.

Též je potřeba zmínit přítomnost nelogičností a nedodělků. Když už tvůrci připravili produkt o tak minuskulním rozsahu, mohli si alespoň dát pozor na chyby a nesmysly. Deset aut, co vás mají pronásledovat, se vyrojí z policejní stanice, kterou jste v rámci příběhové mise před dvaceti vteřinami vystříleli do posledního muže. Záporák přežije projektil z útočné pušky do hlavy, protože ještě neproběhla honička, kterou má naskriptovanou. Vaše spolujezdkyně se vykloní z okna a začne zuřivě sypat zásobníky do nikam, protože vás měl nejspíš někdo nahánět, ale nestalo se tak. To ale slečnu ani v nejmenším nerozhodí a okolní pustoprázdnou scenérii bez milosti zastřelí. A tak dále. Ne, vážně se nejedná o katastrofální prohřešky, ale člověk si toho prostě všimne.

A to největší faux pas, které hra páchá? Ano, musí přijít řeč na délku přídavku. Pokud už jste původní hru smazali a rozhodli byste se do ní s novým DLC vrátit, bude vám její stažení pravděpodobně trvat déle, než jak dlouho vydrží celý nový obsah. Faster, Baby je záležitost na pár hodin. Doslova pár. Dvě hodiny jsou navíc jen horní hranice, zvolíte-li místo stealthu akční přístup, není problém se s milým Beaumontem vypořádat klidně za hodinu a půl. Devadesát minut za patnáct eur? Co dodat. Snad jen to, že kdyby se jednalo o devadesát minut brilantního obsahu, daly by se mhouřit oči, ale to bohužel není tento případ.

Faster, Baby! dává svým nerozmělněným tempem a dobrou atmosférou vzpomenout, že se ani Mafia III v čistě příběhových misích nehrála špatně. DLC je rozjívenější, divočejší, explozivnější a navíc opět ozdobené výborným soundtrackem. Ale nedodělky, papundeklový svět a především tristní délka, ze které pramení i vyšumění příběhu do ztracena a nezájem o jeho aktéry, dojem výrazně kazí. Výsledkem je opět jen průměr.