Life is Strange

Verdikt
90

Zápletka Life is Strange zprvu nezněla zajímavě. Příběh ze světa adolescentů říznutý sci-fi tématikou a cestování časem působil spíš podivně, ale v průběhu jednotlivých epizod se ukázal pravý opak. Life is Strange je jedno z největších překvapení roku 2015. Zkuste, nebudete litovat.

Počítač

WindowsWindows

ZdarmaSteam

Konzole

PlayStation 4PlayStation 4

$19,99PlayStation Store

PlayStation 3PlayStation 3

$19,99PlayStation Store

Xbox OneXbox One

Xbox Store

Další informace

Výrobce: Dontnod
Vydání: 20. října 2015
Štítky: epizodický, dobrodružná, psychologický, adventura

Adventura Life is Strange je hrou epizodického formátu. To znamená, že vycházela v několika menších porcích. Dílů měla konkrétně pět a ten poslední spatřil světlo světa na konci listopadu 2015. Hráč, který si Life is Strange pořídí nyní, už dostane rovnou kompletní zážitek z celé její první sezóny.

První epizoda

první epizoda rozjíždí napínavý příběh, který krom jiného posouvají dále menší či větší volby. K tomu přidává řadu zajímavě vykreslených postav a příběhových otazníků.

Dontnod s pomocí Square Enix nabízí velmi zajímavou jednohubku. Při pečlivém prozkoumávání lokací a pročítání všech záznamů v deníku zabere dohrání první epizody něco málo přes tři hodiny času. Strávíte je průzkumem čtyř lineárně vystavěných lokací, lovením fotografických úlovků, dialogů a především četnými rozhodnutími.

Druhá epizoda

Druhá epizoda rozjela příběh ve velkém. Dechberoucí závěr značí jediné – máme se nač těšit. Příběh se otevřeně hlásá k odkazu Davida Lynche a ruku v ruce s perfektní atmosférou má potenciál ve hráčích probouzet zvědavost, což je v příběhových hrách nesmírně důležité.

Pokud vám není proti srsti civilní, krajně neheroické zasazení hry a s tím spojené řešení problémů zhýčkané mládeže střední vrstvy, Life is Strange si rozhodně nenechte ujít. První epizoda byla skvělá a druhá, především díky provázání s řadou voleb z minula a skvěle rozehranému příběhu, posouvá laťku ještě výš.

Třetí epizoda

Ani potřetí nešlápli francouzští Dontnod vedle a dokázali vygradovat již tak dost napínavý příběh. Úspěšně tím maskují nedostatek novinek ve hře samotné.

Vzhledem k tomu, že jsme se vlastně nedočkali představení zásadních nových postav, nabízí třetí epizoda lehkou gradaci příběhu s třešničkou na dortu v podobě závěru epizody. Na svém místě zůstalo i slabší grafické zpracování, schovávající se za silnou stylizaci, perfektní soundtrack a momenty, kdy se budete chtít jen tak posadit a sledovat dění okolo sebe. Třetí epizoda tedy herně sice nepřekvapí, gradací příběhu a vysokou kvalitou dialogů i množstvím voleb ale opět posouvá laťku o stupínek výše.

Čtvrtá epizoda

Čtvrtá epizoda sice nabízí vyprávění zatím nejdelší, projevuje se však zatím značná dýchavičnost v podobě roztahaného příběhu a překvapivě slabších rozhovorů.

Čtvrtou epizodu tedy nelze vnímat jinak než jako nutnou výplň mezi slibně rozjetou první polovinou příběhu a jejím snad patřičně grandiózním finále. Příběh je natažený více než obvykle a jeho náplň není tak uspokojivá jako ty předešlé. Pořád jde o dobrý, atmosférický zážitek, ale člověk už si po předchozích epizodách dost možná zvykl na "něco víc."

Pátá epizoda

Finále netradiční příběhové adventury se povedlo a společně s dalšími epizodami představuje jednu z nejlepších příběhových her roku 2015.

Life is Strange představuje skvělý zážitek. Je ucelený, dává smysl a hází před hráče zajímavé problémy a volby, které ovlivňují osudy obou děvčat. Jedinou výhradu lze mít ke slabšímu technickému zpracování, ale ve srovnání s ostatními kvalitami série jde o drobnosti. Pokud jste čekali, jak se Life is Strange postupně v průběhu jednotlivých epizod vyvrbí, pak se můžete bez obav do jejich hraní pustit a pak jen čekat, jestli tvůrci naváží druhou řadou. To by měli, protože ta první je zkrátka skvělá.