Jagged Alliance

Verdikt
70

Větší slávě se sice těší pokračování, to ale neznamená, že by první díl tahové strategie Jagged Alliance neměl co nabídnout. Jakmile si zvyknete na trochu kostrbaté ovládání, taktického vyžití a střelné zábavy nabízí i po téměř pětadvaceti letech stále dostatek.

Online

Prohlížeč (online hry)Prohlížeč (online hry)

ZdarmaDOS Games Online

Počítač

WindowsWindows

Good Old Games

Další informace

Výrobce: Sir-tech
Vydání: 2. června 1994
Štítky: tahová, browser-gaming, zdarma, retro, staré pecky, online hry, online, strategie

V tahové strategii Jagged Alliance převezmete roli velitele žoldácké skupiny, která přilétá na fiktivní ostrov Metavira, aby... osvobodila stromy. Respektive jejich léčivou smůlu. Problém je, že většina Metaviry je pod kontrolou zlotřilé a dobře vyzbrojené organizace. Nezbývá než popadnout pušky, pistole a granáty a vysvětlit gaunerům, zač je toho pryskyřice.

Ano, Jagged Alliance se může pochlubit natolik vypatlanou zápletkou, že i v porovnání s jinými dobovými pokusy působí naprosto dementním dojmem. Ale nevadí to. Do hry se totiž rozhodně nebudete pouštět kvůli příběhu, naopak tak do pěti minut zapomenete, že tam vůbec nějaký je.

Ne, důvody ke trávení času s Jagged Alliance je potřeba hledat jinde. Konkrétně ve zdánlivě povrchním, ale ve skutečnosti celkem hlubokém taktickém vyžití a dramatických přestřelkách. Hra oplývá jednoduchým RPG systémem, skrze který se vypočítává výkon vašich i nepřátelských vojáků, ale hlavní roli samozřejmě hraje vaše schopnost dobře číst situaci, předvídat a správně rozmístit své svěřence.

Protivníci se navíc chovají relativně vychytrale, takže hra (zejména při volbě nejvyšší obtížnosti) představuje solidní výzvu. Ta sice občas visí na prachsprostém štěstí, když váš odstřelovač, co jindy bezchybně strefí komára do oka na půl kilometru, odmítá zasáhnout nepřítele třicet centimetrů daleko, protože si prostě zrovna špatně "hodil kostkou", ale to je neduh, se kterým se tahové strategie nedokázaly vypořádat vlastně doteď. Však se podívejte na XCOM 2.

Nelze zastírat, že Jagged Alliance by na dnešního hráče mohla působit značně nepřístupným dojmem. Ovládání je poněkud prkenné, všechny úkony vyžadují více kliknutí, než by bylo záhodno... Na druhou stranu, jedná se přeci jen o čtvrt století starý titul, jistá míra otevřenosti a tolerance se v případě, že se do něj chcete pustit, prostě předpokládá. Jakmile se vám povede naladit se na jeho notu, neodejdete s prázdnou.

Hra je k dispozici v prohlížečové verzi, která je zdarma a nepotřebuje instalaci. Jen pozor, Jagged Alliance obsahuje videa a dabované rozhovory, což znamená, že je objemnější, než bývá u podobně starých her běžné. Jinak řečeno, bude se načítat déle, než jste zvyklí. Je to normální a není potřeba panikařit. Na GOGu je rovněž za pár šupů ke koupi verze, která internet nepotřebuje a dostalo se jí optimalizace pro moderní operační systémy. V případě zájmu ji naleznete pod odkazem vpravo od článku.