Grounded

Verdikt

Vzpomínáte na Pidilidi? Nebo Arietty? Dobrodružství maličkých lidí, pro které je normální svět jak území obrů? Podobný zážitek chystá survival Grounded, který by měl dorazit někdy příští rok.

Počítač

WindowsWindows

Nedostupné

Další informace

Výrobce: Obsidian Entertainment
Štítky: survival, first person, adventura

Studio Obsidian máme asi všichni zapsané jako tvůrce brilantních RPG, což ovšem neznamená, že by si jeho vývojáři občas nechtěli odskočit k menším projektům z jiných žánrů. Přesně tenhle žánrový skok je případem Grounded, survivalu zmenšených dětí na dvorku jednoho domku na předměstí devadesátých let, kde žijí bok po boku s obřím, ne docela mírumilovným hmyzem.

Tvůrci Fallout: New Vegas nebo The Outer Worlds se tentokrát vydávají do mikrosvěta, jejich hrdinové mají velikost mravenců. Kořeny rostlin, květiny nebo poházené hračky pro ně představují obrovitánské překážky a takoví švábi smrtící hrozbu.

Přestože Grounded bude mít klasický příběh, hlavní složkou bude survivalová hratelnost v originálním zasazení. Miniaturní hrdinové si budou muset vyrábět výstroj a výzbroj, hledat zdroje vody a potravy a bojovat o ně s ostatními obyvateli dvorku. Dojde také na výstavbu primitivních úkrytů před predátory. Lépe než z textu to jistě posoudíte ze čtvrthodinové ukázky přímo z hraní.

Do předzahrádky se můžete vydat sami, ale také v kooperativním multiplayeru až pro čtyři hráče. Obsidian plánuje Grounded vypustit nejprve v předběžném přístupu, kde najdete zhruba pětinu příběhu, trojici biomů, crafting, stavbu základny a nejmíň deset druhů hmyzu. A dokonce i mód pro arachnofoby, který by měl z osminohých nestvůr udělat něco přátelštějšího, jelikož pavouci patří k neodmyslitelným obyvatelům každé zahrady.

Hrát můžete jak z pohledu první, tak i třetí osoby. Mělo by jít o plně funkční ekosystém, kde život běží, i když se zrovna nedíváte. Pokud tedy kupříkladu vybijete nějaký druh hmyzu, kterým se krmí nějaký predátor, bude se po potravě poohlížet jinde a může vám tam pěkně znepříjemnit život.

Třeba takoví mravenci zpravidla nejsou agresivní, ale pokud jim budete zabíjet dělnice, pošlou proti vám bojovnice. Pavouk slíďák zase přes den spí a v noci loví, takže si musíte hlídat i biorytmus.

Obsidian v plné verzi počítá třeba i s dynamickým počasím, které ale v předběžném přístupu, jenž bude spouštět letos na jaře, zatím nenajdete. Plnohodnotné Grounded by se do hmyzí říše mělo vydat v roce 2021, a to buď na PC, nebo na Xboxu One. Díky tomu, že Microsoft loni studio koupil, si ho budete moct zahrát zdarma v rámci Xbox Game Passu.