Frostpunk

Verdikt

Tvůrci mistrně zpracovaného náhledu na válku z pohledu očí prostého civilisty se znovu dali do práce. Chystají hru o mrazu a přežití v něm. Vydání se plánuje na podzim roku 2017.

Počítač

WindowsWindows

Nedostupné

Další informace

Výrobce: 11 bit studios
Štítky: survival, psychologický, adventura, strategie

11bit Studios konečně zase ukazují ve videu něco ze své chystané dystopické strategie Frostpunk. Po ryze atmosférickém traileru je tu konečně ukázka toho, jaká bude vaše roli při udržování jedné z posledních výsep lidské civilizace na zamrzlé planetě.  

Rámcově jde o stejný systém jako v jejich předchozí hře This War of Mine. Rozhodujete o tom, kdy je lepší přežití společnosti na úkor jednotlivce. Frostpunk jde ale na věc víc z pohledu systému a méně v rámci osobních příběhů. V roli zákonodárce přežívající society měníte zákony na základě toho, co jste vynalezli, jaké problémy se ve společnosti objevují apod.

Ve videu jsou rychle ukázané dvě možnosti, jaké zákony můžete podepsat. V tom prvním jde o dětskou práci. Poté, co dojde ke zranění dítěte při práci můžete říct, že děti nebudou pracovat, že se zvýší bezpečnost kolem nich a nebo prostě ty malé fňukaly popoženete pohlavkem ať neremcají. Každá taková volba s sebou nese rizika i benefity a pevně formuje zákonný rámec vaší společnosti do budoucna.

Další rozhodnutí se týká třeba jídla. Aby byli obyvatelé nasycenější, můžete jim do jejich postapokalyptické šlichty přimíchávat piliny, po vzoru obránců Leningradu. Jen počítejte s tím, že to nemusí být nejzdravější a možná tím zalepíte aktuální problém jen proto, abyste vytvořili v budoucnu větší. Koncept Frostpunk zní prostě dobře.

Už vydané zákony nejde měnit, což by mohlo hráčům docela vadit. Sice to asi napomáhá záměru tvůrců, aby na konci byla u každého hráče unikátní společnost s jasným zákoníkem, ale zároveň tak přicházíte o možnost reagovat na aktuální problémy s tím, že až problém zmizí, zase zákony zoptimalizujete. Na nějaké soudy, ale ještě musíme počkat, Frostpunk vyjde asi až v příštím roce.