Final Fantasy VII (mobilní verze)

Verdikt
70

Rozporuplný port legendárního tahového RPG. Pokud jste s touto definicí schopni žít, Final Fantasy VII vás dost možná dostane do kolen jako v roce 1997.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Koupit

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Další informace

Výrobce: Square Enix
Vydání: 20. srpna 2015
Štítky: tahová, final fantasy, mobilní hry, jrpg, rpg

Final Fantasy VII bývá často řazeno k nejzásadnějším videohrám historie a mnozí jej považují za titul, který nastavil zcela novou laťku celému RPG žánru. Se svým datem vydání roku 1997 a domovskou platformou PlayStation se nicméně už jedná o starší ročník. Dává proto smysl, že výrobce Square Enix nabízí tohle JRPG v přeleštěné podobě také hráčům na Androidu a iOS.

Z hlediska obsahu se jedná o přesně tu samou hru jako před lety. Všechno, co fanoušci na originálu milují –  hrdina Cloud a hlavní zloduch Sephiroth, každé zákoutí, každá řádka dialogu skvělého příběhu, každý souboj, parádní sci-fi atmosféra i fantastická hudba – to vše najdete i v mobilní verzi. Final fantasy VII se v tomto směru může pyšnit úctyhodným množstvím velmi kvalitního obsahu.

Nicméně, tato mobilní konverze si s sebou na trh nese i několik kontroverzních vývojářských rozhodnutí. Ovládání například působí vyloženě neohrabaně, jelikož tvůrci jednoduše vzali všechny ovládací prvky z gamepadu prvního PlayStationu, vytvořili jim odpovídající ikonky a celé to plácli přes běžící hru. Je to škoda, obzvláště když pozdější předělávky starších her z dílny výrobce už obsahují kompletně přepracované uživatelské rozhraní.

Zvláštní úpravou si rovněž prošla, či lépe řečeno neprošla, vizuální stránka Final Fantasy VII. Hra se dočkala podpory displejů s vysokým rozlišením, tím však modernizace končí. Ano, kouká se na to relativně obstojně a grafika si dodnes zachovala své jisté kouzlo, autoři se ale mohli pokusit alespoň o nějaké nové textury či modely postav. Kostičky jsou přeci jen už trochu pasé.

Výčet novinek, tentokrát spíše pozitivních, uzavírá možnost okamžitě všechny hráčovy postavy katapultovat na nejvyšší úroveň a také vypnout náhodné souboje a prostě si jen užívat ničím nerušený průchod hrou. Nikdo vás k tomu nenutí, ale fakt, že máte tuto volbu k dispozici, není k zahození.

Resumé? Square Enix na App Store a Google Play vypustil svou vlajkovou loď ve stavu, který původní hře bohužel ubírá trochu lesku, ale v žádném případě ji neničí. Pořád se jedná o Final Fantasy VII v celé své kráse. Můžete ji teď nosit v kapse a i když jí autoři na několika místech nezvládli vyhladit vrásky, pořád za tu investici stojí.