FIFA Mobile Football

Verdikt
55

Ročník populárního mobilního fotbalu, který jde jasně naproti populárním kapesním trendům. Čekejte robustní správu týmu i dobře navržené systémy, ale také extrémně ořezanou zápasovou hratelnost, nijaký pocit ze hry a těžkopádný pohyb v menu.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Windows PhoneWindows Phone

Nedostupné

Další informace

Výrobce: EA Sports
Vydání: 10. října 2016
Štítky: fotbal, platby uvnitř hry, zdarma, mobilní hry, simulace, sportovní

Jako by studio EA Sports společně se změnou názvu aktuálního ročníku jeho mobilního fotbalu předznamenávalo také celkový obraz hry. FIFA Mobile se už nemůže pochlubit regulérní číslovkou ve jménu a nemůže se pochlubit ani tradiční náplní klasických titulů série FIFA. Namísto toho se posouvá vstříc zvyklostem mobilního hraní – ke kraťoučkým herním seancím a spoustě klikání v menu.

Začíná se však poměrně klasicky, a to výběrem ovládání. K dispozici máte ovládání gesty anebo prostřednictvím přednastaveného setu tlačítek. Ani jedna z možností zrovna nevyzařuje přesností a uživatelskou přívětivostí, ale softwarové knoflíky z toho přeci jen vycházejí o něco lépe. 

Pravá změna se tento rok udála na poli hratelnosti. Jádrem hry pochopitelně zůstává odehrávání mačů. Zápasy nicméně mají nově podobu krátkých segmentů, obvykle jen jednoho poločasu. V nich budete vrhání do zcela konkrétních situací a tváří v tvář týmu jiného hráče si muset poradit podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Upřímně, jedná se o dosti hloupý a nezáživný nápad, jelikož buď celou dobu útočíte nebo naopak bráníte. Vedle toho ještě dostanete šanci splnit některou z tréninkových výzev, tím ale vaše působení na virtuálním trávníku končí.

Rozhodnutí podobného rázu otevírá cestu pro nejdůležitější složku FIFA Mobile. Veškerá letošní pozornost se totiž letos obrátila na správu vašeho týmu. Odehrávání zápasů a výzev tu generuje pravidelný přísun zlaťáků a především karet. Karty nyní představují základní stavební prvek všeho místního počínání.

Nereprezentují jen hráče, nýbrž i všemožné bonusy pro hráče a tréninková vylepšení. Prakticky vše se točí okolo nich a nakládání s nimi ve skutečnosti obstarává překvapivou strategickou hloubku. Jde o zajímavý i relativně funkční systém, třebaže někomu může připadat zbytečně komplikovaný a rozvláčný. Zájemci o starou dobrou "FIFU" nicméně spláčou nad výdělkem.

Zásadní potíž FIFA Mobile spočívá v pocitu, jaký umí tento fotbálek prodat hráči pocit z hraní. Čas od času je to legrace a je vidět, že si někdo skutečně dal práci s pořádným vyvážením statistik. Jenže právě číslíčka nyní představují nejdůležitější prvek hry, objevují se zde ku neprospěchu tradiční hratelnosti. Vinou toho vlastně všechen postup napříč hrou působí uměle, navigování v uživatelských nabídkách zase neohrabaně a radostný pocit z pěkného gólu je taky ten tam.

Není proto příliš obtížné představit si FIFA Mobile jako titul, který bude hráčskou veřejnost dělit na dva tábory. Někteří swe ozvou, že tohle už není ta jejich FIFA. A budou mít pravdu, není. Na druhou stranu, mobilní průmysl v dnešní době zaujímá pozici segmentu, s nímž je třeba na každý pád počítat a jehož vliv předstihl význam téměř jakéhokoliv jiného odvětví. Tvůrci FIFA Mobile tento trend chápou a jdou mu naproti. Proto, zda si tuhle FIFU užijete, záleží hlavně na tom, jaký názorový proud zastáváte.