ENYO

Verdikt
82

Náročná rogue-like puzzle hra s příjemným vizuálem v neokoukaném prostředí. Skvělé na odreagování i promazání mozkových závitů.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: Tiny Touch Tales
Vydání: 31. srpna 2016
Štítky: tahová, historická, zdarma, roguelike, akční, logické

Dáme si malou lekci z historie. Bůh války Ares jepoměrně známá postava z řecké mytologie. Narodil se v dávných dobáchnejvyšším božstvům Diovi a Heře. Věděli jste, že tito dva měli i dceru?Jmenovala se Enyo a stejně jako její bratr Ares ztělesňovala v antickémŘecku válku a destrukci. A přesne podle ní se jmenuje i recenzovaná hra.

Enyo (teď už se bavíme přímo o hře) je poměrně nenápadná, přesto velice zajímavá logická hra s okrajovou tematikou starověkého Řecka. V roli výše zmíněné bohyně se snažíte projít skrze deset postupně se ztěžujících úrovní, nasbírat při tom co nejvíce skalpů a neskončit čistě vlastním přičiněním zpátky na onom světě.

Jádrem hry je jednoduchý tahový mechanismus odehrávající se v čtverečkové aréně plné různorodých nepřátel, pastí a překážek. Vaším cílem je vyčistit oblast od všech nepřátel a poté projít dveřmi do další úrovně. Ale nebude to tak lehké, jak se může znát. Hlavní hrdinka je sice bohyně války, ale tentokrát nemůžete jen tak všechny rozsekat mečem. Ten totiž vůbec nemáte.

Zato máte štít a hák a snad i trochu toho důmyslu. Štítem můžete nepřátelské minotaury, kentaury, krokodýly, fauny a další mytické potvory natlačit do lávových jezírek nebo na ostny na zdech. Štít se dá případně i hodit a protivníka tak na chvíli omráčit, ale ztratíte tak možnost natlačování.

V takový moment vám přijde vhod hák, se kterým na libovolnou vzdálenost nepřítele zahákujete a přitáhnete do nejbližšího jezírka, případně ho přitáhnete až za sebe, prohodíte si pozice a nebožák se rozseká o zeď za vámi. Vaší poslední možností je skočit o dvě políčka, kdy svým dopadem omráčíte postavy kolem sebe a snáze se tak dostanete do výhodné pozice.

A o tom je Enyo vlastně především. Vždy po vašem tahu se pohnou všechny potvory. Neustále se tak snažíte nahnat je do výhodné pozice a neudělat při tom chybu. Dostanete se do přímého výhledu kentauřího lučištníka? Přijdete o život. Jste na dosah minotaurovi? Budete natlačení do lávy. Silné stránky nepřátel můžete otočit proti nim – k bombě nalákáte minotaura, necháte se zahákovat faunem, který se sám pošle do lávy atd.

Nutno dodat, že hra má opravdu vysokou obtížnost a to již od první úrovně. Postavy jsou rozmístěny po náhodně vytvořené lokaci a jejich pohyby jsou často také dost o náhodě. Životů je málo a to jsme ještě nezmínili, že celá hra se honosí označením rogue-like. Jakmile ztratíte všechny životy, můžete začít hezky od začátku. Ukládání zde opravdu nečekejte.

Enyo je opravdu příjemnou výzvou, kde vám pokoření všech deseti úrovní na jeden zátah dá opravdu zabrat. Minimalistická grafika s pár barvami skvěle vystihuje mytologické zasazení a nijak neruší při vymýšlení nejlepšího průchodu. Ideální hra do autobusu. Zahrajete si pár úrovní, umřete a zapnete to zase příště od začátku.

Platební model: Zdarma můžete projít celou hrou, kolikrát jen budete chtít. Sem tam na vás vyskočí video reklama, k jejímuž odstranění musíte zaplatit 65 korun. Tím si ale také odemknete denní výzvy, ve kterých porovnáte síly s ostatními hráči a ještě k tomu se můžete vrhnout do módu pro experty, kde je snad více monster než volných políček.

Recenzováno na: Lenovo TB3-X70L