Dying Light: Bad Blood

Verdikt

Metodické vzájemné vyvražďování partičky hráčů dneska zkrátka letí. Svou trošku do mlýna přidávají i tvůrci Dying Light se svým battle royale spin-offem Bad Blood. Hra nicméně nevypadá vůbec špatně. Plná verze vyjde příští rok a bude zdarma.

Počítač

WindowsWindows

19,99 €Steam

Další informace

Výrobce: Techland
Štítky: horor, multiplayer, střílečka, zombie, zdarma, free-to-play, akční

„Tohle není jen tak obyčejný battle royale, tohle je brutal royale!“ skanduje přehnaně akční vývojář z polského Techlandu a nelze se ubránit podezření, že pokud není na kokainu, tak si před prezentací aspoň střelil gram kofeinu přímo do žíly. „Těšíte se?!“ útočí na poklimbávající herní novináře, protože máme středu večer a pro většinu z nich je Dying Light: Bad Blood na Gamescomu poslední prezentace dne, kdy už se nikomu nechce dávat pozor. „Ale to by byla chyba!“

Battle royale řadu hráčů baví, ale dost jich také k smrti nudí. Myšlenka, že v rámci stovky hráčů skáčete znovu a znovu z letadla na tu stejnou mapu se stejným cílem, je pro ně opisem herního stereotypu. A jak říkával Vaas (a Einstein) – dělat stejné věci pořád dokola a očekávat jiné výsledky, toť definice šílenství.

Dying Light 2 chce měnit svět dynamicky na základě vašich rozhodnutí, multiplayerový spin-off Bad Blood formuje mikrosvěty během čtvrthodinových kol. Na mapě rozbořeného města musíte sbírat vzorky z infikovaných hnízd zombíků, a když jich máte dostatek, vybojovat si mezi ostatními hráči místo v helikoptéře. Jaká náhoda, vejde se tam jen jeden.

Vzorky krve padají i ze zabitých protivníků a představují zkušenosti, díky kterým vaše postava leveluje a zvyšuje si poškození. Ovšem pouze v rámci aktuálního kola, nikoliv celé hry. Příjemně nás potěšilo, že i když se v žánru většinou nešetří střelnými zbraněmi, Bad Blood zůstává věrné svojí sérii a většina nalezených jich je na blízko, snad s výjimkou Molotovova koktejlu a vrhacích nožů. Byť s tím souvisí pocit, že spíš než samostatnou hru hrajete multiplayerový mód prvního dílu, protože ani parkourový pohyb po mapě se příliš nezměnil.

Aby koncept Dying Light fungoval v multiplayeru, Techland předělal alespoň některé bojové statistiky. Když protihráče seknete katanou nebo jinou čepelí, začne krvácet a pravděpodobně umře, protože střety jsou velmi rychlé, málokdy z nich zvládnete utéct do bezpečí a obvázat si rány.

Během prezentace jsme si vyzkoušeli dvě kola ve společnosti 11 dalších hráčů, nicméně se to zdá málo na vynášení nějakých zásadních soudů. Bad Blood zvládlo bavit - a nejvíc samozřejmě ve chvílích, kdy jsme zrovna vyhrávali.

Estetika ulítlých převleků se trochu inspirovala u Fortnite, i když pro masové zabijáky v halloweenských kostýmech máme slabost už od dlouhých večerů v Payday 2. Všechny ty krvelačné zebry, velikonoční zajíčky, neonové outfity a další kosmetické záležitosti si budete moct pořídit za mikrotransakce, samotná hra bude po vydání v roce 2019 free-to-play.

Abyste do ní získali přístup ještě před ním, musíte si za dvacet dolarů na Steamu pořídit Founder’s Pack, který kromě vstupenky obsahuje ještě nějaké ty převleky a herní měnu.