Duke Nukem

Verdikt
80

Úvodní díl ságy s blonďatým svalovcem v hlavní roli. Na pětadvacet let starou hru se hraje stále dost dobře a první epizoda je k vyzkoušení zdarma v prohlížeči - není co řešit.

Online

Prohlížeč (online hry)Prohlížeč (online hry)

ZdarmaDOS Games Online

Ostatní platformy

MS DOSMS DOS

Nedostupné

Další informace

Výrobce: Apogee
Vydání: 1. července 1991
Štítky: střílečka, plošinovka, staré pecky, akční, online

Dost možná jste již někdy přišli do kontaktu se skvělou střílečkou z pohledu první osoby Duke Nukem 3D. Pouze lidé herního světa více znalí však vědí, že nejslavnějšímu dobrodružství béčkové hory svalů předcházely ještě dvě další hry, žánrem klasické akční plošinovky. První z nich si můžete zdarma zahrát.

Mimochodem, všimli jste si titulu "Duke Nukum" v titulním obrázku? Máme tu tedy překlep? Nikoliv, toto zkomolené jméno bylo produktem informačního šumu ohledně patentu na jméno. "Duke Nukem" totiž měl být patentován jako postava v jistém televizním seriálu. Tvůrci hry se tedy rozhodli pro variantu "Nukum". K patentu nakonec nedošlo a hra se oficiálně vrátila k původně zamýšlenému "Nukem", ovšem vzpomínka na tuto tahanici v titulu hry už zůstala.

A oč se vlastně jedná? Jde o pětadvacet let starou plošinovku, hraje se tedy přesně tak, jak byste nejspíš čekali. Úkolem je proskákat a prostřílet se od začátku úrovně až na její konec, nic víc. Po cestě sbíráte předměty, které vám doplňují zdraví, přidávají palebnou sílu či zvyšují skóre. Občas je též třeba sebrat klíč, kterým si odemknete další postup. 

Hra samozřejmě není medově plynulá jako arkádové akce let pozdějších, ale na to, kolik křížků už má na krku, se hraje stále velice dobře. V prohlížeči je k dispozici sharewarová verze obsahující první epizodu, ale věřte nám, to k vyzkoušení a chvíli dobré zábavy úplně stačí. Směle do toho!