Dots & Co

Verdikt
80

Jednoduchá, nápaditá a krásně zpracovaná odpočinková hříčka. Pokud vám tato slova znějí dobře, určitě dejte spojování barev v Dots & Co šanci. Jen pozor na systém energie a mikrotransakce.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: Playdots, Inc.
Vydání: 20. července 2016
Štítky: platby uvnitř hry, zdarma, puzzle, mobilní hry, logické

Je tomu už pár let, co se hráči a kritici rozplývali nad nádherně minimalistickou hříčkou o spojování barevných bodů jménem Dots, potažmo jeho pokračováním TwoDots. Nejnovější přírůstek do série Dots & Co by jistě rád úspěch svých předchůdců zreprodukoval. A byť se hra nesnaží v zavedených pravidlech způsobit kdovíjaký převrat a dokonce se pustila do freemium modelu, její vzhled, velmi příjemná nálada a určité novinky zajišťují, že se uživatel opět může těšit na výborný zážitek.


Hra znovu exceluje svou hratelností. Podle měnícího se zadání propojujete stejně barevné puntíky ve snaze splnit jednu ze 155 úrovní. Jestliže se vám podaří body dostat do takové polohy, kdy je lze propojit dokola, zmizí všechny tečky dané barvy a vy inkasujete pořádnou porci bodů. To je základ, který fungoval velice dobře už dvakrát a funguje i potřetí. Motto titulu "Když jsi na vážkách, udělej z bodů čtverec" se brzy stane alfou a omegou vaší činnosti ve hře a hratelnost jako taková se sice tváří jednoduše, její koncept je nicméně velmi efektivní a zábavný.

Z minula se také dochovala nějaká její nadstavba, například v podobě ledových ker, které mohou pokrývat herní plochu, přičemž neprasknou hned po prvním propojení, ale až po třetím. Jak už název napovídá, pravou novinku v Dots & Co obstarává teprve až přítomnost vašich společníků. Každý z nich disponuje určitou schopností, s jímž vám po splnění určité podmínky rád vypomůže. Může se jednat o zbarvení všech okolních bodů na souhlasnou barvu nebo odmazání všech teček konkrétní barvy. Každý z těchto unikátních hrdinů svým talentem jednak vcelku úspěšně pomáhá udržovat vaše blbnutí ve hře svěží a za druhé perfektně sedne do celkového ladění Dots & Co.

A to je kouzelnější než kdykoliv jindy. Třetímu dílu se daří probouzet v hráči atmosféru pohody a klidu nejlépe v celé sérii. Svůj podíl na tom nesou příjemné melodie puštěné na pozadí i roztomilá estetika, která – třebaže neopouští minimalistický styl, jímž se proslavila – přechází k barevnějším pozadím, bohatším animacím i nápaditějším texturám. Stručně řečeno, u audiovizuálního zpracování tohoto titulu si můžete být jisti, že vás pohladí po duši.


Jestli naopak vaše uvažování něco rozjitří, bude to faktor náhody a na něj navázaný obchodní model hry. Náhoda sice napomáhá navyšovat variabilitu v každém levelu titulu, současně se vám ale také bude starat o chvíle, kdy budete přesvědčeni, že vám hvězdy prostě nepřejí a vy se ne a ne probojovat dál. V takovém případě se zužuje vaše zásoba energie a jakmile ta dojde, musíte pochopitelně čekat na její doplnění anebo si zakoupit její okamžité dobití. Popřípadě si můžete úspěch pojistit nákupem některých bonusů, jež vám hru usnadní. Nešlo by o takový problém, kdybyste se mohli opřít o svůj um. V momentě, kdy nezdar přijde zcela nahodile, však neúspěch a následná nabídka "pomocníčků" dokáže jednoho pěkně nastartovat.

S přibývajícím časem se vám takové potíže budou stávat čím dál častěji. A je to ohromná škoda. Jde v podstatě o jedinou kaňku na fasádě titulu, který si díky zajímavým inovacím v herních postupech a vyloženě uklidňujícímu zážitku zaslouží být stavěn výš než TwoDots, který uměl být později pěkně frustrující zkušeností. Stejné bodové ohodnocení jako v případě prvních Dots je tedy odpovídající. V jádru jde totiž pořád o velmi kvalitní a stylovou oddychovku.