DCS: A-10C Warthog

Verdikt
80

Skutečný letecký simulátor bez kompromisů. Je-li vaším snem sednout si do moderní bojové stíhačky, zapnout v kokpitu vše, co je možné, naučit se ji ovládat i s ní bojovat, je DCS: A-10C Warthog právě pro vás. Ostatní nehledejte útěchu ani v odlehčeném arkádovém módu.

Počítač

WindowsWindows

56,61 €Steam

Další informace

Výrobce: Eagle Dynamics
Vydání: 20. února 2011
Štítky: letecka, válečná, simulace

DCS: A-10C Warthog je opravdová simulace, však také původně byla prostředkem výcviku pilotů americké armády. Celý kokpit je plně interaktivní, s každým spínačem, tlačítkem či pákou lze pohybovat, přístroje ukazují a displeje používáte třeba k zaměřování nebo volbě zbraně. Pokud se naučíte letadlo manuálně startovat, což je procedura na více než deset minut, zřejmě byste ho dokázali nakopnout i v reálném světě. Začínáte být nažhavení? Je-li tomu tak, dřímal ve vás letecký nadšenec, kterého touto simulací probudíte.

DCS: A-10C Warthog je primárně určen pro ty, kteří na leteckém dnu strkají ve frontě do dětí, jen aby se prodrali dopředu a stihli osobně nakouknout nebo si dokonce sednout do kokpitu vystavené stíhačky. Je dokonalou exkurzí jednoho z nejlepších amerických letadel určených převážně pro podporu pozemních sil, k ničení tanků i objektů. O stroji se toho dozvíte spoustu nejen při létání, ale také z rozsáhlého manuálu popisujícího všechny možné zbraňové systémy, historii letadla i použití.

Pročítání příručky i samotné hraní ve skutečně dokáže vzbudit nadšení a chuť proniknout do ovládání letounu a možná se tak stane také u vás. Až poprvé zkusíte tutoriál, který učí manuálně startovat motory a dostat stroj na startovací dráhu, rozbuší se vám srdce vzrušením. Kontrolní postupy, mačkání spínačů a nastavování displejů působí jako vyvolávání kouzla, jímž necháte povstat démona dvou silných motorů. Mráz vám půjde po zádech z hučení turbín a sednete si na zadek, až uvidíte, jakou výzbroj pod křídly nesete. Jste pánem světa.

Přístrojové peklo

Jak tušíte, tady ale začíná peklo simulace a dále vydrží malé procento smrtelníků - jen skuteční nadšenci odhodlaní změnit svůj život, zahodit bezduché střílečky určené pro masy a proměnit hraní v nefalšované nadšení. Budou mít důvod být hrdí. Zaměření rakety, její odpálení, zaměření či nastavování bomby před shozením prováděné mačkáním tlačítek na displeji uvnitř kokpitu a uskutečňované za letu v rychlosti mnoha set kilometrů v hodině chce zručnost i zkušenost získanou desítkami hodin hraní.

Do toho existuje spousta obranných prostředků letadla vyžadujících další pozornost, musíte komunikovat se základnou, sledovat palivo, navigaci, vyhledávat cíle, zbavit se blížící se řízené rakety a dát rozkazy svým podřízeným wingmanům.

Ze simulace arkáda?

Pokud nejste tak drsní virtuální piloti, lze hru přepnout do odlehčeného arkádového módu. Arkádový mód však neznamená skok k něčemu podobajícímu se H.A.W.X. 2. Letadlo se sice podstatně lépe ovládá, cíle na zemi se označují rudým kosočtvercem a můžete jednoduše přepínat mezi zbraněmi pomocí určených tlačítek, ale pořád musíte vědět, co je M-151 za munici, musíte se vyznat v poměrně složitém zaměřovači a navíc nečekejte pomoc tutoriálu. Pro plnou simulaci ve hře najdete dobrý a namluvený tutoriál, který vás provede od startu až po práci s bojovými prostředky, pokud se však rozhodnete hrát jen ve zjednodušeném módu, musíte se v něm naučit sami. A to odradí nemálo nováčků.

Doba zrání

Tak co, půjdete do toho? K dispozici jsou tři kampaně, možnost spuštění rychlé mise, spousta samostatných bojových letů, multiplayer a také třeba editor scénářů. Připravte se ale na hardwarovou náročnost, alespoň pokud budete chtít hru spustit ve vysokých detailech, dostane zejména váš procesor a paměti co proto. Krajina Kavkazu je však moc pěkná na pohled a taky dostatečně variabilní. Kavkaz se díky jezerům, nížinám i vysokým horám jeví jako skvělé místo pro letecké simulátory.

Simulace aspoň za devět

Jako simulátor si tento výtvor vede na výbornou, však je také jako jeden z mála hoden označení simulátor a dojme k slzám všechny, kterým dlouho chyběla pravá virtuální pilotáž. Prozatím ho kazí nedoladěnost, ale to by časem mohlo zmizet. DCS: A-10C Warthog vyžaduje trpělivost a nadšení pro letectví, tam je jeho království, které je více jak sedmero řek, sedmero hor vzdáleno od pojmu hra. To však určitě není na závadu a je jen dobře, že dnes takové tituly vznikají. Určitě si své publikum najdou.