Dáma

Verdikt
50

Vizuálně poněkud spartánské provedení tradiční deskové hry. V případě, že zrovna nemáte po ruce skutečnou verzi či není s kým hrát, online varianta tu reálnou dokáže nahradit vcelku obstojně.

Online

Prohlížeč (online hry)Prohlížeč (online hry)

ZdarmaDuelovky

Další informace

Výrobce: Geewa
Vydání: 1. září 2005
Štítky: česká hra, zdarma, deskovka, browser-gaming, pro hráče do 18 let, více hráčů u jednoho zařízení, online, společenská

Online verze tradiční deskové hry. Nevypadá nikterak vábně, grafika je spíše schematická, než aby nějak lahodila oku, ale to nakonec nevadí - herně funguje bez problémů. Dát si tak ve volné chvíli několik duelů proti kamarádovi, nebo náhodnému spoluhráči, s ní není žádný problém.

Internetová verze hry probíhá, jak by se ostatně dalo čekat, úplně stejně jako ta skutečná, desková. Hráči se střídají a snaží se sebrat soupeřovy kameny. Pokud se jeden z nich dostane až na protilehlou stranu hracího pole, kámen, kterým tam doputoval, se mění na dámu, tedy vylepšenou verzi, která zvládá i pohyb vzad a skoky přes celé pole.


Dámu nejspíš každý hrál, revoluce a bouře novátorských přístupů se tak samozřejmě nekoná. Bohužel si však hra přináší i nedostatky své deskové předlohy. To je vidět zejména ve chvílích, kdy se partie chýlí ke zdánlivému konci, ale jednomu z hráčů zůstane dáma. S tou lze v podstatě bez problémů skákat k okrajům hracího pole, kde je nemožné ji vzít, a tak se partie může táhnout do nekonečna, pokud jsou oba hráči stejně tvrdohlaví.

V reálu by za to nejspíš někdo dostal pohlavek, na internetu je to samozřejmě o domluvě. Je to trochu škoda, protože v případě, že partie pravidelně končí naháněním posledního soupeřova kamene jak nadmuté kozy, dojem z příjemné hry to jednoduše drobet kazí. Nešlo třeba implementovat nějakou detekci deseti či patnácti tahů bez odebraného kamene, která by v takovém případě přiřkla vítězství hráči s více kameny?