Avadon 2: The Corruption

Verdikt
82

Staromilské RPG, které osloví především ty, kteří milují klasické příběhy plné tahových soubojů, piplání postav a tuny dialogových textů. Vizuální schematičnost k tomuto receptu tak nějak patří.

Mobilní zařízení

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Počítač

WindowsWindows

9,99 €Steam

Mac OS XMac OS X

9,99 €Steam

Další informace

Výrobce: Spiderweb Software
Vydání: 30. října 2013
Štítky: indie hra, fantasy, dobrodružná, rpg

Pokud nesledujete nezávislou scénu detailněji, pak vám pojem Avadon asi nic neřekne. Avadon 2: The Corruption je druhý díl započaté série, která by jednoho dne měla být trilogií. A je to značka, která už má opravdu hodně fanoušků. Toliko základních frází. Jste-li pravověrní vyznavači RPG žánru, pak si v následujících řádcích budeme rozumět.

Oldschool není sprosté slovo

První, co vás asi uzemní na Avadon 2: The Corruption bude obstarožní grafika, která je dnes synonymem pro hry od nezávislých tvůrců. Když něco vypadá staře, není to kvůli stáří, ale protože tvůrci nemají peníze. Budete možná cítit rozpaky a chuť strávit nad novým titulem více času nebude zrovna velká. První pohled opravdu není vábný. Jenže byste udělali největší chybu, kdybyste svůj zrak odvrátili.

Celá ta vlna oldschool her tak má smysl, vždyť se nám dostává opravdu krystalicky čistých žánrovek, které si jinak už téměř zahrát nemůžeme. Že na první pohled nevypadají podle nejnovějších herních trendů? Nevadí! Avadon 2 je klasické izometrické RPG, které nám představuje svět z krásné ptačí perspektivy. Fádnost úvodní putyky vezme za své v okamžiku, kdy vylezete z budovy a vydáte se vstříc prvnímu dobrodružství.

Nesmíte se nechat vykolejit přívalem textů, kterých je v dialozích opravdu požehnaně. Nečíst je znamená ochudit se o propracovaný příběh, který se rozvíjí velmi pozvolna, ale postupně vás hypnoticky vtáhne do děje.

Tohle RPG je jako příprava toho nejlepšího rostbífu. Pomalu se to všechno kolem vás peče, příběh dostává první obrysy, abyste se nakonec zakousli do šťavnatého a propracovaného RPG, jaké tu dlouho nebylo. Samotná základní zápletka je sice mizerné klišé, ale styl vyprávění je mnohem svěžejší.

Jen vy a nikdo jiný

Vy jste rukou Avadonu, jedinou šancí, která dokáže ten krásný svět zachránit. Černá pevnost je v rozvalinách a vaše putování bude jen …no vaše. Avadon je hra pro jednoho hráče, nepotřebujete žádný online a kooperaci. Jste tu jen vy, klávesnice, myš a několik NPC postav, které se k vám občas s radostí přidají. Nikdo vás nikam nežene. Tempo hry je klidné, ale atmosféra strhující.

A detaily? Pokud si za tímto slovem představujete jako já propracovanost vývoje postavy, scénář, dialogy, souboje, opravdu pěkně zpracované desítky nepřátel, buďte v klidu, že „detaily“ jsou na vysoké úrovni. Největší devizou je však samotný příběh, jehož prožití bude jen na vašich rozhodnutích.

Můžete pomáhat, ale nemusíte. Můžete si jen tak chodit, nebo se dlouhé minuty zabývat „přehrabováním“ ve statistikách a vybavení vaší postavy. Je to jen na vás.

Od začátku klasika

Tvůrci přitom nabízejí vlastně to samé, co tak důvěrně známe, jen v propracovanějším a solidnějším provedení. Všechno v Avadon 2 má rysy klasického RPG, jen jde více do hloubky. Tím rozhodně nemyslíme, že strávíte hodinu přemýšlením nad tím, jakou barvu vlasů by měl mít hrdina. Na výběr je rovných pět hrdinů, přičemž lze říci, že i zde tvůrci vsadili na obligátní klišé bojovníků a různých typů kouzelníků. Šaman to má hozené přes přírodní magii, čarodějka pak používá nejlépe oheň a blesky.

Zajímavou figurkou je bezesporu Tinkermaster. Ten je jakýmsi (velmi opatrně řečeno) vyslancem steam punku, protože je odborníkem na přípravu různých druhů zbraní. Slova v závorce však opravdu platí. Jde jen o jakýsi náznak, hra je v základu do očí bijící fantasy. Výběr postavy logicky předurčuje herní styl a je tedy jen preferencích hráče. Vše ostatní je už v rukou tvůrců malého studia Spiderweb, kteří začnou servírovat samotný příběh.

Žádná zdlouhavá videa se nekonají, jde se rovnou na věc. Souboje jsou tahové a připomínají klasické staré tahovky s pár solidně implementovanými změnami.

Zjevení!

Příběh, úkoly, vývoj postavy a skvěle se rozvíjející zápletka - tohle všechno vás rozseká na maděru v dobrém smyslu slova. Je to opravdu pravověrné RPG, které dnes už v oblasti středního proudu velkých produkcí nenajdete. Nadšeni nebudete snad jen z optimalizace. Tedy z plynulosti, protože mapa a myš se vám čas od času zakuckají.

Nenechte si však zážitek zkazit takovými detaily. Avadon 2: The Corruption je krásným zjevením, kterému drobné neduhy neubírají nic na kráse. Kdo má chuť na pořádné RPG, nechť Avadon 2 zkusí. K dispozici je ostatně i obsahově objemná demoverze. Těm, co značku znají, pak nemá cenu vůbec nic vzkazovat.