Elvenar

Verdikt
50

Fantasy budovatelská strategie se silnou bojovou složkou, která probíhá na tahy stejně jako v populární sérii Heroes of Might & Magic. Hra by mohla být dobrá, protože na poměry browserových strategií nabízí neotřelé prvky, ale nohy ji podráží brutální monetizace, kvůli níž se nehnete bez placení nebo neustálého otravně dlouhého čekání.

Online

Prohlížeč (online hry)Prohlížeč (online hry)

ZdarmaDuelovky

Mobilní zařízení

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Hrát

Další informace

Výrobce: InnoGames
Vydání: 15. dubna 2015
Štítky: browser-gaming, fantasy, zdarma, tahová, budovatelská, platby uvnitř hry, nejhranější na starých hry.cz, online, strategie

Kolik už jsme tu měli strategií, které slibovaly výjimečné zážitky při stavbě různých fantastických, pohádkových i vědeckofantastických říší? Člověk by logicky odhadl, že trh už musí být nasycen, ale není tomu tak, což dokládají například výborné tržby, kterými se může pochlubit InnoGames, německé vývojářské studio, které stojí za browserovou strategií Elvenar.

Aby to neznělo až moc kriticky - Elvenar sice staví na principech, které musí být důvěrně známé každému hráči online strategií, ale přidává několik zajímavých ozvláštnění. V základu se nicméně jedná o starou známou písničku, která už dnes působí notně ohraně. Ve stavící obrazovce rozmisťujete budovy, vylepšujete ty, co už stojí, rozšiřujete území a schraňujete stále více a více zdrojů, materiálů a vojáků.

Zajímavější část přijde, když se přepnete na mapu světa. Tam naleznete různé provincie, které je potřeba prozkoumat. Toho docílíte dokončením série střetnutí, která můžete řešit vyjednáváním, nebo bojem. Nečekejte však nějaké bohaté diplomatické možnosti či nedej bože nějaké dialogy. "Vyjednávání" v praxi znamená, že si políčko střetu prostě koupíte za určité množství surovin a nemusíte bojovat.

Bohatství není nazbyt a člověku se rozhodně nechce ho rozdávat partičce plesnivých skřetů, abyste mohli prozkoumat jejich pět kopečků. Ve chvíli, kdy se vnitřní dobrodinec unaví, přijde na řadu boj. Právě ten je zpracovaný jinak, než jsme u běžných strategií zvyklí. Hra před vás postaví mapu rozdělenou na šestiúhelníky, na protilehlé strany bojiště rozmístí jednotky, a taktické vyžití může začít.

Vojáků je k dispozici poměrně dost, repertoár se navíc liší podle toho, zda si za svou frakci na úplném začátku hry zvolíte elfy, nebo lidi. Výběr nepřátelských jednotek je rovněž poměrně pestrý, každý má různé bonusy či slabosti proti jinému druhu, schopnosti, kouzla a podobně. Taktické hloubky pravověrných tahových strategií sice bojová složka Elvenar nedosahuje, ale rozhodně se nedá říci, že by byla primitivní. Palec nahoru.

Že všechno vypadá v pořádku a zábavně, proč tedy hra dostala průměrné hodnocení? Protože peníze. Klasická metla browserových strategií úřaduje v plné míře i v Elvenaru. To znamená, že buď budete do hry pravidelně investovat, nebo se smíříte s nekonečným čekáním a faktem, že moci platících hráčů nikdy nedosáhnete. Jistě, do hry můžete vstoupit bez poplatků, a tvůrci se nějak uživit musí, ale zrovna zde narazíte na takzvaný "paywall" (tedy chvíli, kdy je potřeba začít platit, nebo zírat dlouhé hodiny, jak se nic neděje) tak brzy, že to až zavání drzostí. Proč by to ale tvůrci měnili, když jim to nese. Platících hráčů je tedy evidentně více než dost, a je jen na vás, zda budete mít chuť se k nim přidat, protože bez peněženky po ruce to v Elvenaru nemá moc cenu.