Oběšenec CZ

Verdikt
66

Tvůrci oběšence zbytečně neexperimentují a zábavu dětských let rozšiřují samými sympatickými moderními prvky. Naproti tomu se však v otázce dlouhodobější podpory aplikace a jisté korektnosti zasekli v čase.

Další informace

Výrobce: KneeGo
Štítky: zdarma, puzzle, mobilní hry, logické

Kdo by neznal klasickou kratochvíli z prostředí školních učeben jménem Oběšenec. Hráčovým úkolem je zde uhádnout znění slova, z něhož zná jen počet písmen. U každého neúspěšného pokusu se mu na tabuli přikreslí část oběšence. Jakmile je postavička kompletní, hráč prohrál. Stejnojmenný titul pro Android vychází z toho samého základu, k tomu vak také nabízí několik svých specifik.



V prvé řadě se lze těšit na více než 1800 slov k hádání rozprostřených přes čtrnáctku kategorií. Některé sice zabíhají do přílišných konkrétností, nic to al nemění na faktu, že dokáží poskytnout příjemnou variabilitu. Můžete se ponořit do názvů států, vědců, fotbalových klubů nebo například ovoce. 


Aplikace vám v takovém případě připraví herní plochu s naznačeným počtem znaků daného pojmu a abecedu, z níž lze volit jednotlivá písmena. Nyní už je jen na uživateli, zda výše nakreslená šibenice poslouží svému účelu či ne. Potěšitelnou zprávou je, že Oběšenec vedle známé premisy rovněž šikovně těží z výhod interaktivity. Každé uhodnuté slovíčko přičte na vaše konto jeden bod, každý neúspěch znamená o život méně. Váš konečný výsledek si potom lze poměřit v rámci online žebříčku s ostatními hráči. Zcela určitě nejvíce chválíme napojení na českou Wikipedii, kam můžete po každém kole zavítat a trochu se vzdělat.

Velkou devízu hry představuje ještě mód určený pro dva hráče na jednom zařízení. Funguje tak, že jeden z účastníků zadá do aplikace libovolný pojem a jeho soupeř jej musí podle tradičních pravidel uhodnout. S kamarády nablízku se jedná o skutečnou legraci.


Neznamená to ovšem, že by celý Oběšenec byla jedna veliká zábava. Kvitujeme atraktivní vzhled, který napodobuje dobře známou zeleň školní tabule a křídu, hra se ovšem potýká s zastaralým designem a uživatelským prostředím. Obě vycházejí z verze Androidu stárnoucí každým dnem. Také ojedinělé zvukové efekty působí docela směšně. Nakonec občas zarazí výběr slov. Vzhledem k tomu, že jde o projekt s doporučeným věkem od tří let, slovník obsahující pojmy jako penis nebo šlapky není pro vývojáře dvakrát pěknou vizitkou.

Oběšenec z toho tak po vyčíslení vychází sice dobře, ale rozhodně ne bez chyb. Ke kladům patří populární pravidla školní hry, chytré využití mobilních technologií a silný je titul také v offline multiplayeru. Tvůrci by si však také měli uvědomit, že je třeba jít s dobou a podle toho se zařídit.