Earthworm Jim

Verdikt
70

Obtížná, jak se na staré plošinovky sluší a patří, ale také velmi humorná a zábavná hra. K dispozici je zdarma, za zkoušku tedy nedáte vůbec nic.

Online

Prohlížeč (online hry)Prohlížeč (online hry)

ZdarmaDOS Games Online

Další informace

Výrobce: Shiny Entertainment
Vydání: 2. srpna 1994
Štítky: browser-gaming, arkáda, zdarma, plošinovka, retro, staré pecky, akční, online

Společnost Shiny Entertainment možná budou pamětníci znát hlavně díky fantastické střílečce MDK a zajímavé andělské akci Messiah. Ti, jejichž znalosti či paměť sahají ještě o něco hlouběji, ale vědí, že ještě než se kalifornští tvůrci pustili do třech rozměrů, udělali si renomé dvěma díly arkádové skákačky Earthworm Jim.

Humorná, kouzelně animovaná plošinovka, to okolo roku 1994, kdy hra vyšla, nebyl zas tak nezvyklý úkaz. Earthworm Jim si ale nezaslouží, aby byl šmahem odsunut do škatulky, protože své specifické kouzlo a podmanivost si zachoval dodnes.

Zároveň je ale třeba doplnit, že nejde o úplně nejlepší plošinovku pod sluncem. Zábavná je, ale nad některými designovými rozhodnutími nelze než obracet oči v sloup. Jedná se zejména o útoky nepřátel z pozic, o kterých jste nemohli vědět - pro čistý průchod je tak potřeba znát úroveň zkrátka nazpaměť. To před dvaceti lety též nebylo úplně neobvyklé, ale některé hry se již tenkrát snažily lacinému zabíjení hráče vyhnout.

I přesto ale hra rozhodně stojí za pozornost. Poťouchlý výtvarný styl, humorné zvuky, kouzelné animace a propracovaný level design. To vše se snoubí dohromady a vytváří zábavnou, i když občas až přehnaně obtížnou hru. Prohlížečová verze je k dispozici zdarma, můžete ji tedy nezávazně vyzkoušet a zjistit, jak se tahle čtvrtstoletí stará žížalí výprava bude zamlouvat právě vám.