Quadrilateral Cowboy

Verdikt
85

Výborný mix hackerských a prostorových hlavolamů, který potrápí mozek a skvěle zabaví. Příznivci logických her s přesahem by si hru rozhodně neměli nechat ujít.

Další informace

Výrobce: Blendo Games
Vydání: 25. července 2016
Štítky: kyberpunk, hack, indie hra, adventura, hlavolamy, logické

Nezávislá herní tvorba vzkvétá už nějaký ten pátek. Popularita nezávislých (neboli indie) her se sice občas pohybuje po jistých sinusoidách, to ovšem nic nemění na tom, že se v indie rámci vytvořily archetypy. Hry často cílí buď na emoční zážitky, snaží se přinést neotřelé náhledy a úhly pohledu, zkoumají či přímo jitří patos, nebo hráči naopak předkládají honbu za čistou hratelností. Že by se oba přístupy povedlo zkombinovat, což je samozřejmě ideální, to už se zas tak často nestává. Quadrilateral Cowboy se to nicméně zdařilo na jedničku.

V příběhovém oddělení se sice na povrchu nic neděje, ale to je jen mylné zdání, které se rozplyne, pokud se zahledíte hlouběji. Hra opravdu příběh má, jenom ho neservíruje tradičně skrze dialogy či dramatické scény. Zastavíte-li se během intermezz mezi jednotlivými úkoly v bytech postav, můžete prostým pročítáním pohozených dokumentů a prohlížením předmětů odhalit nečekané prvky zápletky a zákulisí děje. Celá hra pak nabírá mnohem osobnější a bezprostřednější rozměr.

Dobře si užijí ale i ti hráči, kterým pátrání po střípcích informací nic neříká. Gró totiž spočívá v řešení hackersko-prostorových hádanek. Pod tím si můžete představit několik technologických vychytávek, kamer, vymršťovadel a podobně, které dostanete na začátku každé mise k dispozici, řadu nástrah a hlavně věrný přenosný počítač.

Úkoly nejsou složité - většinou se jedná o to se někam dostat, a tam něco ukrást, nastražit, stáhnout a podobně. Kouzlo spočívá právě v onom dostávání se. Svoji přenosnou pracovní stanici si můžete rozložit kdekoliv a pomocí ni ovládat své okolní prostředí. Vypnout nástražný paprsek, otevřít dveře, spustit padací most a podobně. Chyták spočívá v tom, že příliš dlouhé otevření dveří nebo třeba vypnutí kamery většinou spouští bezpečnostní mechanismy, které vyvolávají poplach. To sice nemusí nutně znamenat neúspěch, ale snažení to značně komplikuje - ideální je samozřejmě žádné alarmy nespouštět.

Největší trumf se ovšem skrývá přímo ve způsobu ovládání prostředí. To provádíte pomocí různých počítačových příkazů, jež musíte opravdu ručně na své klávesnici zadávat. Tvůrci přitom výborně trefili zlatou střední cestu, kdy sekvence v příkazovém řádku nejsou úplně jednoduché, takže si zkrátka připadáte jako správní hackerští mágové, ale na druhou stranu nejsou ani přehnaně složité, což umožňuje si je bez problémů zapamatovat a používat.

Postupem času obtížnost samozřejmě roste, budete muset pracovat s několika operačními systémy naráz, instalovat kamery, velice pečlivě rozmýšlet, kde si rozložíte počítač, abyste měli výhled na to, co se děje, a mohli tak otevřít dveře či poklop přesně ve správnou chvíli a podobně. Brzy se po vás také bude chtít příkazy řetězit a časovat. Nastavíte například prodlevu mezi otevřením dveří, vypnutím kamery, opětovným otevřením a podobně, abyste pak mohli "trasu", kterou si předem nahackujete, sami precizně proběhnout.

Klíčem je tedy zorientovat se v prostředí a vymyslet cestu k cíli, kterou si pak proklestíte pomocí vhodného pozicování a hlavně správným použitím počítačových příkazů.

Jedná se o výborně fungující směsici žánrů, která skvěle potrápí mozek, přinese úžasný pocit zadostiučinění, když se dílo povede, a je hlavně fantastickou zábavou od začátku do konce. Pokud máte o hru podobného vyznění alespoň trochu zájem, Quadrilateral Cowboy si musíte vyzkoušet. Ostatně, dokládá to i fakt, že se hra stala vítězem ceny IGF pro nezávislé projekty.