Pirates of Black Cove

Verdikt
56

Pirátská hra s náznakem svobody, kterou však škrtí nepříliš dobrý příběh. Pár hodin vás bude bavit vylepšování lodě, námořní bitvy i rabování ostrovů, ale pak zábava zmizí pod hladinou jako děravá plachetnice. Spíše než u staršího publika by Pirates of Black Cove mohla hodit kotvu u mladších ročníků.

Počítač

WindowsWindows

9,99 €Steam

Další informace

Výrobce: Nitro Games
Vydání: 2. srpna 2011
Štítky: námořní, piráti, adventura, akční, rpg, strategie

Piráti to nemají ve svém životě jednoduché. Často přijdou v boji o nohu a s tou dřevěnou se pak boří do písků pláží. Hák místo ruky není také žádná výhoda, může si na něm sice pověsit maso do udírny, ale při stírání paluby má velkou spotřebu hadrů, které trhá ostrou špičkou háku. Nezbytná je též páska přes oko. Z pirátů si není potřeba přestat dělat legraci, však ani Pirates of Black Cove je neberou vážně. Během kanonády vtipů a narážek se postupně vypracujete z prachobyčejného námořníka na krále Karibiku, jenž brázdí otevřený oceán, rabuje kolonie a potápí lodě na potkání. Ale baví ho to vůbec?

Ať teče rum

Pirates of Black Cove dokáže na začátku mistrně strhnout. Šipkami řídíte svou děly vyzbrojenou bárku, plavíte se rozlehlým oceánem se spoustou ostrovů a potápíte lodě na potkání. Brzo se dozvíte, že loď lze postupně vylepšovat, vybavit ji třeba harpunou na zpomalení lodí nebo katapultem vystřelujícím posádku, jenž zajme nepřátelské plavidlo. Můžete také zvyšovat účinnost děl i její odolnost nebo si rovnou koupit nové super plavidlo.

Na počátku příběhu zakotvíte v pirátském doupěti, dostanete několik úkolů, které byste měli začít plnit. Jenomže kolem je volný oceán a vy nemáte chuť se otrocky plavit na místa, kam ukazují úkoly. Chcete si užít svobodný průzkum, zjistit na vlastní pěst, co pro vás herní svět připravil. Na pirátské základně postavíte hospodu, kde se najímají posádky, najmete si tři bandy hrubých pirátů se šavlemi a dáte sbohem pevnině. Touha objevovat nové ostrovy vás naprosto pohltí.

Rum došel

V tom obrovském oceánu toho totiž volně moc dělat nejde. Když přistanete v kolonii, hra se přepne do pohledu z ptačí perspektivy a vy ve stylu realtime strategii řídíte bitvu pod vámi, tedy spíše průchod ostrovem a to jen po vyznačených cestách. Pozabíjíte bránící se kolonisty, zničíte jim banku, získáte nějaké zlato a jedete zase pryč. A takhle se to opakuje v každé kolonii, až vás to přestane bavit.

Podobně dopadnou i boje na moři. Za chvilku se naučíte, jak správně manévrovat, a jak uštědřovat nepříteli co největší poškození. Sice tady funguje balistika, a tak musíte dobře odhadnout správný moment výstřelu, ale ani to není nic obtížné. Po asi hodinovém ježdění mezi koloniemi a potápěním lodí budete donuceni se vrátit do okovů příběhu a misí.

Když drancování baví

Příběh chvilku solidně motivuje a plnit mise pár hodin vážně baví. Budete vědět, že si tím nejen vyděláte peníze, ale zároveň získáte přízeň pirátů i speciální zbraně, vylepšení a lodě. Máte spoustu možností kam investovat peníze. Na ostrově lze postavit budovy, kde najmete unikátní vojáky. Tím nemyslíme jen obyčejnou pirátskou bandu se šavlemi, ale třeba obrovského černocha s kanónem pověšeným přes rameno, pistolníky či vojáky s mušketami.

Váš kapitán si postupně také zlepšuje výdrž, sílu a automaticky postupuje ve svých schopnostech nahoru, s čímž souběžně získává bonusy typu větší rychlost lodě, přesnější střelbu můžu pod jeho velením apod. Pak je tu loděnice, kde lze utratit spoustu peněz za upgrady lodě. Ale pozor! Každý upgrade si musíte nejdříve odemknout určitým počtem plánů, což jsou lejstra, která občas najdete na moři u ztroskotaných vraků.

Poslední způsobem, jak se stát ještě obávanějším pirátem, je zajít za šíleným chemikem, jenž vám z nasbíraných surovin uklohní nějaký ten lektvar. Jejich výběr je však slabý a nepřinášejí nic moc zásadního. Hlavní je stále dobrá loď, schopný kapitán a dobrá posádka, se kterou spolehlivě vypleníte kolonie.

Frakce jen s povolením příběhu

Zpočátku plníte úkoly pro frakci Pirátů, ale hra vám naznačí, že jsou zde další dvě frakce, pro něž je možné pracovat, plnit pro ně úkoly a získat jejich výhody. Má to ale háček, ve výběru frakce nejste úplně svobodní. V době, kdy pracujete pro Piráty, vás možná napadne, proč nemůžete zkusit oslovit jinou frakci. Co když nabízejí lepší a levnější lodě, lepší jednotky? Ze zvědavosti se vydáte třeba ke vzdáleným ostrovům a tam skutečně najdete základnu Bukanýrů.

Jenomže, i když se zde vylodíte, z hlavního velitelství nevyšla postava, nezískáte žádné úkoly, jen si budete moci koupit loď nebo speciální jednotku. Bukanýři se začnou komunikovat, až když k tomu dá povel příběh. To je to zbytečné omezení svobody hry. Je jasné, že autoři chtěli udržet linku příběhu, ovšem ten není tak silný, aby vynahradil oběť ve formě omezení volnosti. Je plný otřepaných pirátských klišé.

Spíše pro mladší

Pirates of Black Cove je jednoduchá a po čase nudná hra s trochou svobody, která je hodně přištípnutá příběhem. Pro pořádek je třeba uvést, že umělá inteligence nepřátel je na úrovni ročního dítěte. Mnohdy stačí před ostrovany zdrhnout, zničit co máte a zase zdrhat na loď. Narazíte i na mnoho dalších větších či menších chyb, ale po třetím patchi nejde už o nic zásadního, co by přímo kazilo zážitek z hraní.

Narážíme tady na problém obecných hodnocení her a dostáváme se k důvodu, proč je dobré si recenze číst a nekoukat jen na celkové hodnocení.

Pirates of Black Cove by svou jednoduchostí mohla sednout hráčům okolo deseti let, pro které by byla tak akorát obtížná, ne moc složitá a přesto poskytující čas i prostor pro vlastní rozhodnutí. Tedy pokud budou mít po ruce někoho, kdo jim aspoň občas něco přeloží z angličtiny. Herní veteráni by se měli pirátům vyhnout, jejich mladší kamarádi, bráchové či synové by si klidně mohli k hodnocení přihodit hezkých dvacet procent.