Jetpack Joyride

Verdikt
83

Nekonečným běháčkám vlastní chytlavá hratelnost, povedené zpracování, fůra ztřeštěných nápadů a vychytané ovládání učinily z Jetpack Joyride hru, která po právu výrazně promluvila do žebříčků oblíbenosti ve virtuálních obchodech. S přibývajícími lety se na ní však nabalily negativní efekty vývoje herního průmyslu. Jestliže se přenesete přes přítomnost reklam a mikrotransakcí, zažijete s Jetpack Joyride rozhodně příjemné chvilky.

Další informace

Výrobce: Halfbrick Studios
Vydání: 1. září 2011
Štítky: arkáda, platby uvnitř hry, zdarma, endless runner

Na Jetpack Joyride je úžasná ta vlastnost, že se jedná o natolik přímočarou hru, že k objektivnímu zhodnocení nepotřebuje více jak půlhodinu. Přesto si buďte jisti, že v ní strávíte mnohonásobně více času. Honba za co nejdelší uletěnou vzdáleností i chytrý systém misí vám totiž nedají spát. Seznamte se s Barrym a jeho jetpackem.

To se takhle jednou vracel Barry z práce frustrovaný z nedobře jdoucích obchodů a najednou uviděl své kolegy v laboratoři, jak zkouší nový prototyp raketového batohu – jetpacku. Všechna tíha nudného materialistického měšťáckého života spojená s neutěšenou ekonomickou situací se v něm spojila, přehodila pár koleček v jeho mozku a najednou Barry proráží zeď, bere na záda Jetpack a letí s ním dál a dál, nabrat co nejvíc zlatých mincí a doletět do co možná nejdelší vzdálenosti.


Princip Jetpack Joyride je tedy prostý. Letíte jednou nekonečnou úrovní a rádi byste se dostali co nejdál. Do cesty se vám staví všemožné překážky, lasery i tempo postupně zrychluje. Na druhé straně po cestě sbíráte zlaťáky, které lze v herním obchodě utrácet za všemožná zlepšení jako magnet na peníze a další. Pozor se vyplatí dávat také na občasné žetony. V případě, že se vám povede za letu nějaký ukořistit, dostanete možnost si na konci hry zatočit na výherním automatu a tím pádem šanci na nějaký ten bonus navíc.

Zdaleka nejchytlavějším prvkem je přítomnost misí. Bez nich by totiž hra byla jen o relativně nezábavném létání, a to by jí titul mobilního hitu vyneslo jen stěží. Vývojáři ze studia Halfbrick proto sáhli k ozvláštnění ve formě různých úkolů. Zadání jsou dostatečně variabilní a pohybují se od "plácni si s dvaceti vědci" až k "uleť 1000 metrů bez sebrání jediné mince". Právě ona vás přikovou k obrazovce na dlouhou dobu. Částečně se to povede i různým vozidlům, další funkci, která nedostatkem invence rozhodně netrpí. Setkáte se s čínským drakem, teleportem i robotem. Stroje navíc fungují jako štít, takže například po zásahu raketou hned nekončíte, ale můžete pokračovat dál a jsou proto zejména v pozdějších fázích neocenitelnými pomocníky.

Co se týče prezentace, nelze než veskrze chválit. Třebaže jakoby malovaná grafika nepatří ke špičce, parodii na sterilní prostředí vědeckých laboratoří zvládá vykreslit dobře a její nedostatky plně vynahrazuje výtečná hudba na pozadí. Rovněž je třeba říci, že se opět potvrzuje okřídlené rčení o tom, že v jednoduchosti je síla – k plnohodnotné obsluze Jetpack Joyride vám plně postačí jeden prst. S tímhle si zkrátka tvůrci poradili na výbornou. 


Do tohoto momentu jsme v podstatě jen chválili, což ovšem neznamená, že Jetpack Joyride nemá žádné slabé stránky. Stejně jako většina současných titulů trpí nešvarem moderní doby, a to špatně nastaveným free-to-play modelem. Ačkoli zkraje vydání hra nic podobného nenabízela, dnes jsou až příliš hluboce do její nabídky integrovány všemožné reklamy slibující drobný obnos herní měny zdarma anebo položky, jejichž koupením za reálné peníze si můžete usnadnit postup hrou. Bohužel se jedná o daň za to, že hru nemusíte v základu platit.

S odhlédnutím od tohoto nedostatku však zájemce pořád dostane titul s vysokou mírou znovuhratelnosti. K opětovnému hraní vás bude lákat jednak systém úrovní, dále  touha překonat stávající nejvyšší skóre a obecně snadná přístupnost, která imponovala a bude imponovat kdekomu.