Clash Royale

Verdikt
87

Fúze popularity MOBA žánru a tower defence zvyklostí provedená na jedničku. Zapomeňte nelichotivá přízviska na adresu autorů, tohle je chytrá a atraktivní zábava, která nádavkem šetří vaše peněženky.

Další informace

Výrobce: Supercell
Vydání: 2. března 2016
Štítky: platby uvnitř hry, tower defense, moba, zdarma, mobilní hry, online

Nejlepší hry dokážou strefit přesnou hranici mezi hloubkou zážitku a jeho přístupností. Jejich základy lze pochopit v řádu několika málo minut, ale pakliže chcete, po hodině hraní zjistíte, že v sobě ukrývají víc, než se na první pohled může zdát. Clash Royale po téhle hranici kráčí takřka s neomylností. Zdánlivě jde o jednoduchý mix tower defence žánru s pravidly online MOBA her, jakmile se do něj nicméně ponoříte důkladněji, objevíte v něm chytlavou a dobře odladěnou zábavu, a to i navzdory problematickému rodokmenu, který si s sebou její tvůrci ze studia Supercell nesou.

Hráč zde má k dispozici na své stráně displeje trojici věží, kterou musí chránit. Od věží vedou dvě cesty ke stejné výbavě vašeho online protivníka, přičemž vítězství naopak spočívá ve zlikvidování jeho vlastních staveb. Oba oponenti vykládají na hrací plochu jednotky, reprezentované kartami v rohu obrazovky. Jednotky okamžitě po vyložení "obživnou" a vydají se ničit nepřátelské věže a po cestě bojovat s vojáky druhého hráče.

Ta pravá zábava samozřejmě spočívá především ve využívání pokročilejších herních principů. Vedle klasické hry na vojáčky a další vyložitelné potvůrky se dá se soupeřem bojovat také prostřednictvím magie nebo stavbou podpůrných opevnění. Všechno to ovšem stojí určitý objem elixíru, který tudíž funguje jako místní měna a doplňuje se postupně. Chytrým nápadem bylo také dát jednotlivým žoldnéřům do vínku specifické přednosti a slabiny. Klíčem k úspěšnosti na bojišti je tak osvojení si těchto vědomostí.


Bitvy mají stanovenou délku tří minut. Na poměry mobilních titulů jde o dobře zvolený časový limit – jsou díky tomu intenzivní, nestihnou začít nudit a přesto hra nabízí tolik strategického elementu, že máte pořád co dělat. Rozhodnutí, kdy vytáhnout jakou kartu může být rozdílem mezi jasným vítězstvím a zdrcující porážkou.

Clash Royale k tomu v rukávu ukrývá ještě jeden trumf. V posledních šedesáti vteřinách začne plnit vaše zásoby elixíru téměř neomezeně, což znamená že jak vy, tak druhá strana můžete začít chrlit na bitevní pole jednotky skoro bez omezení. Dává tak vzniknout zábavné, hektické, ale stále relativně přehledné přestřelce, která může ještě výrazný způsobem promluvit do konečného výsledku zápasu.

U Clash Royale si je třeba dát pozor jedině na přítomný free-to-play model. Ten se nicméně, obzvláště s přihlédnutím k předchozím hrám Supercell jako Clash of Clans, ukázal jako mírný. Čekáte jedině na truhly, které získáváte z bojů a z nichž vám plynou nové karty a zlaťáky. Po tak dlouhou dobu, kdy budete mít k dispozici internet, ale můžete hrát, co hrdlo ráčí a to je obrovský pokrok.

A chtít hrát budete, tak chytlavé to je. Se hrou lze lehce strávit hodiny ve vypjatých bitvách a upravováním výbavy tak, aby vás žádný soupeř nezaskočil. Ano, stále tam nějaký obchodní model je a hra je v podstatě "jen" propojením dvou žánrů, byť chytře provedeným a odladěným, navíc zabaleným v pěkném pojetí Clash univerza. K tomu ještě ale disponuje skvělým obsahem a podmanivou atmosférou, což z ní činí obrovské překvapení a po čertech dobrou volbu ke zkrácení dlouhé chvíle.